Deneysel diyabet oluşturulan ve likopen uygulanan ratların karaciğer dokusunda paraoksinaz aktivitesinin incelenmesi
The effect of lycopene application on the paraoxonase activity of liver tissue of rats estabilished experimental diabetes
- Tez No: 329225
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Paraoksonaz, Aldrige sınıflama sistemine göre A gurubu arildialkilfosfataz sınıfı kalsiyum bağımlı hidrolaz enzimidir. PON1'in antioksidan etkisi vardır. Bu çalışmada deneysel diyabet oluşturulan ratların karaciğer dokusunda PON1 düzeyi ve likopenin önleyici ve koruyucu etkisini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla diyabet ve diyabet + likopen guruba 45 mg/kg tek doz Streptozotosin (STZ) intraperitoneal (i.p) uygulandı. Kontrol gurubuna ise aynı miktarda serum enjekte edildi. Kan glukozu 270 mg/dl ve üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edilip çalışmaya dahil edildi. Likopen ve likopen +diyabet gurubundaki ratlar likopen yağda çözdürülerek 10mg/kg / gün olarak 28 gün uygulandı. Dört haftalık deneme süreci sonunda eter anestezisi altında karaciğer dokusu alındı. Dokularda PON1 enzim aktivitesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to introduce the oxidative damage that may occur in the liver tissue of experimental diabetic rats and whether lycopene has preventive or protective effect against this damage. Single dose Streptozotocin (STZ), 45 mg/kg, was administered intraperitoneally (i.p) for diabetic and diabetic + lycopene group rats in order to create diabetes. The same amount of saline was injected to the control group. Blood glucose 270 mg/dL and above are considered to be diabetic and those who were included in the study. Lycopene was dissolved in fat and it was administered 10 mg/kg/day to the rats in groups Lycopene and Diabet + Lycopene. At the end of the four-week trial period the liver tissues were collected under the ether anesthesia. PON activity was measured in tissues.