Glokom hastalarında HRT 3 cihazında MRA ve GPS programlarının tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic accuracy of MRA and GPS programs on HRT 3 device in glaucoma patients
- Tez No: 329231
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN F. BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GLOKOM HASTALARINDA HRT 3 CİHAZINDA MRA VE GPS PROGRAMLARININTANISAL DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASIAMAÇÇalışmanın amacı Moorfields regresyon analizi (MRA) ve glokom probabilite skoru(GPS)'nun tanısal doğruluklarını incelemek ve bu iki algoritmanın gözleri normal veyaanormal olarak sınıflamadaki uyumu incelemektir.METODÇalışmaya kliniğimiz glokom biriminde takip edilen 150 glokom hastası ve glokomuolmayan 120 kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olgulara total oftalmoskopik muayene,standart akromatik perimetri muayenesi ve HRT III yazılımı/ Version 3.0 kullananHRT II cihazı ile optik sinir başı muayenesi yapıldı. Elde edilen HRT parametreleri ikigrup arasında karşılaştırıldı. Her iki analiz sisteminde sınıflamaya göre sınırda olanolgular normal kabul edildiğinde ?en yüksek spesifite kriteri?, sınırda olan olgularanormal kabul edildiğinde ?en yüksek sensitivite kriteri? ile tanısal kesinlik değerleribelirlendi. MRA ve GPS aralarındaki uyum kappa (?) katsayısı hesaplanarakincelendi.BULGULARÇalışmada incelenen HRT parametrelerinden konturdeki yükseklik değişimi dışındatümü hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p=0.000).Eğri altında kalan alan değerleri en yüksek değerdeki parametrelerin GPS skoru(0.817), lineer çukurluk/disk oranı (0.816), çukurluk/disk alanı (0.808) ve çukurlukalanı (0.783) olduğu görüldü. En yüksek spesifite kriterine göre MRA'nın sensitivitesi%66 spesifitesi %89.1, GPS'in ise sensitivitesi %62.7 spesifitesi %81.6 olarak56bulundu. En yüksek sensitivite kriterine göre MRA'nın sensitivitesi %85.3, spesifitesi%68.3, GPS'in ise sensitivitesi % 90, spesifitesi % 60.8 olarak bulundu. MRA veGPS arasında 0.47'lik kappa değeriyle orta düzeyde %65.9 (178 göz) uyumbulundu.SONUÇÇalışmamızda sonuç olarak GPS ve MRA birbirine benzer düzeyde sensitivitegöstermekle birlikte, MRA'nın spesifitesi GPS'e göre daha yüksek bulunmuştur. Heriki analiz programı arasında ise ılımlı bir uyum bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE DIAGNOSTIC ACCURACY OF MRA AND GPSPROGRAMS ON HRT 3 DEVICE IN GLAUCOMA PATIENTSPURPOSEThe aim of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of Moorfields regressionanalysis (MRA) and the glaucoma probability score (GPS) and to measure theagreement between these two programs in classifying eyes as normal or abnormal.METHODSThe study included 150 glaucoma patients followed in our glaucoma unit and 120control subjects without glaucoma. All subjects underwent total ophthalmologicalexamination, standart achromatic perimetry and imaging of optic nerve head with theHeidelberg Retina Tomograph II (HRT), using HRT III software, Version 3.0. TheHRT parameters were compared between the two groups. The diagnostic accuraciesof the two classifications were measured when the borderline was taken as eithernormal (highest spesificity criteria) or abnormal (highest sensitivity criteria). Theagreement between them was calculated using the kappa (?) coefficient.RESULTSAll HRT parameters except height variation contour in our study showed statisticallydifferences between the control and glaucoma groups(p=0.000). The parameters withthe highest area under curves were GPS global score (0.817), vertical cup/disc ratio(0.816), cup/disc area (0.808) and cup area (0.783). According to the highestspecificity criteria, MRA had a sensitivity of %66 and spesificity of %89.1 and GPShad a sensitivity of %62.7 and spesificity of %81.6. According to the highestsensitivity criteria, MRA had a sensitivity of %85.3 and spesificity of %68.3 but GPS58had a sensitivity of %90 and spesificity of %60.8. A moderate agreement of %65.9(178eyes) with a ? coefficient of 0.47 was found between MRA and GPS.CONCLUSIONSIn conclusion GPS and MRA had a similar sensitivity, but the spesificity of MRA wasfound to be higher than GPS. A moderate agreement was found between theseanalyisi programs.