Konvansiyonel ve biyolojik tedavi almış psöriatik artrit tanılı olgularda tedaviye yanıtın yaşam kalitesi ile ilişkisi
Relationship between responce to treatment and quality of life in psoriatic arthritis patients who recived conventional and biological treatment
  1. Tez No: 329237
  2. Yazar: ÖZDEN YILDIRIM AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR PIRILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Romatoloji, Psychiatry, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Psöriatik artrit (PsA), sıklıkla önemli fonksiyonel yetersizlik ve bozulmuş yaşam kalitesine yol açan, psöriazis ile ilişkili inflamatuvar bir artrittir. PsA cilt tutulumu ve artrit nedeni ile benlik saygısında bozulma, anksiyete ve depresyon semptomlarında artışa neden olmaktadır. Çalışmamızda 2010 yılı itibari ile rutin olarak uyguladığımız SF-36, HAD, Rosenberg benlik saygısı envanterlerini ve hastaların anket tarihindeki fizik muayene ve laboratuar bulgularını kullandık. Çalışmamıza romatolojik hastalığı dışında ek hastalığı olmayan 81 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 46,41 (±10,16)' di. Çalışmaya alınan hastaların 41` i (%50,6) erkek, 40' ı (%49,4) ise kadındı. Hastalardan 49' u DMARD tedavisi alırken, 32' si anti-TNF tedavi almaktaydı.DMARD ve anti-TNF tedavi alan hasta gruplarında sosyodemografik veriler ve hastaların sosyal alışkanlıkları arasında sedimantasyon ve CRP değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı.Anti-TNF tedavisi alan grupta istatistiksel olarak anlamlı ölçüde depresyon (p=0,001) ve anksiyete (p=0,007) sıklığını, DMARD tedavisi alan gruba göre düşük saptadık. Anti-TNF tedavisi alan grubun SF-36 puan ortalamalarının daha yüksek olduğunu saptadık. Her iki grup arasında benlik saygında anlamlı bir farklılık saptamadık.Depresyon ve anksiyete semptomları olmayan hastaların tüm SF-36 alt parametlerinde aldıkları ortalama puanların istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek olduğunu ve yine bu hastaların benlik saygılarının daha iyi olduğunu saptadık.Çalışmamızda DMARD ve anti-TNF tedavisi alan gruplar arasında hastalık aktivitesi bakımından anlamlı bir farklılık saptamadık. Hastalık aktivitesi düşük olan hastaların, istatistiksel olarak anlamlı ölçüde benlik saygılarının daha iyi, SF-36 parametrelerinden aldıkları ortalama puanların daha yüksek, anksiyete ve depresyon semptomlarının daha az olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Psoriatic arthritis (PsA), is an psoriasis associated inflammatory arthritis often leading to significant functional disability and impaired quality of life. PsA, causes an increase in symptoms of anxiety and depression also self-esteem deterioration because of skin involvement and arthritis. In this study from the year 2010 patient history, physical examination and laboratory findings SF-36, HAD, the Rosenberg self-esteem scales survey used. 81 patients without concomitant disorders other than rheumatic disease were included ın our study. The average age of patients was 46.41 (± 10.16) years. %50.6 percent of patiens were male and %49.4 was female. 49 of patients were taking DMARD tretament while other had been treated by anti- TNF.Threre were no significant differences between DMARD and anti TNF gruops in demographic characteristics, social habits, sedimantation rate and CRP values.Anti-TNF treatment groups was statistically significant lower depression (p = 0.001) and anxiety (p = 0.007) rates when compared to DMARD grup. We also found that anti-TNF group has higher scores on SF-36 scale . We did not find a statistically significant differance between two gruops in assessmentof self esteem.We found that the patients who did?nt have depression and anxiety symptoms, had statistically significantly higher scores in SF-36 scales and they had better self esteem than the patients who has depresion and anxiety symtoms.In our study, we did?nt find a significant difference between DMARDs and anti-TNF groups in terms of disease activity. Patients with low disease activity, had better points in self-esteem and SF-36 scales and they also had fewer symptoms of anxiety and depression.