Kronik obstrüktif akciğer hastalığında KOAH değerlendirme testinin 'CAT TM' fonksiyonel belirteçler ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Relationship between chronic obstructive pulmonary disease assessment test 'cattm' and functional paramaters and quality of life i?n patients with copd
- Tez No: 329238
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YORGANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), ülkemiz ve tüm dünya ülkelerinde önemli mortalite ve morbidite nedeni olan bir hastalıktır. Spirometrik ölçümler hastalığın multisistemik yönünü tam olarak yansıtmadığından, yaşam kalitesi değerlendirmeleri giderek önem kazanmıştır Araştırmamızda 8 sorudan oluşan, günlük uygulamada pratik olabilecek KOAH değerlendirme testinin solunum fonksiyonları, BODE indeksi ve St George solunum hastalıkları anketi ile ilişki ve uyumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dörtyol Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine Nisan 2011- Nisan 2012 tarihleri arasında başvuran, KOAH tanısı almış ve tedaviye devam etmekte olan toplam 100 stabil KOAH hastası alınmıştır. KOAH?ta fonksiyonel belirteçler ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Modifiye `?Medical Resarch Council (MRC) dispne skalası, BODE indeksi, Saint George?s solunum anketi (SGRQ) ve KOAH Değerlendirme Testi (CATTM) uygulanmıştır. Araştırmamızda KOAH?lı hastaların yaş ortalaması 63,19 ± 9,86 ve yaş aralığı 35,0-82,0 arasında değişmektedir. KOAH ağırlığı arttıkça semptom skoru, his skoru, aktivite skoru, toplam SGRQ skoru anlamlı düzeyde artmakta olup yaşam kalitesi düşmektedir. En belirgin kötüleşme aktivite skorunda saptanmıştır. Çok ağır grupta diğer gruplara göre semptom skorunun ve toplam SGRQ skorunun anlamlı düzeyde kötü olduğu görülmüştür. Toplam CAT skorunun SGRQ, BODE puanı, 6 dakika yürüme mesafesi, ortalama hastaneye yatış süresi, ortalama yıllık atak sayısı, ortalama FEV1, ortalama semptom skoru, ortalama his skoru, ortalama MRC skoru ile ile anlamlı ve yüksek korelasyon göstermektedir Toplam CAT skoru artıkça olguların 70SGRQ, BODE puanları, atak sayıları, his semptomları, aktivite skorları, MRC anlamlı düzeyde artmakta olduğu görülmdır. Ek olarak, FEV1 değeri MRC, BODE, SGRQ ile negatif yönde orta düzeyde korelasyon göstermektedir Sonuç olarak, KOAH?lı hasta yönetiminin yalnız spirometrik değerlendirmeler ile değil, ek olarak yaşam kalitesi, aktivite kısıtlaması, ataklar, dispne derecesi de dahil olmak üzere mutlaka çok yönlü değerlendirme gereğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ışığında uzun yıllardır kullanılan, uygulama ve yorumlama açısından daha kompleks olan SGRQ `ye göre yeni ve basit bir test olan CAT klinik pratikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
COPD is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide. Quality of life (QoL) is being recognized as an important outcome when evaluating chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients. This study aims at identifying the relation between QoL parameters and functional parameters in COPD patients by using the St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ), COPD assessment test (CAT) and BODE index. Between April 2011 - April 2012, 100 patients with stable COPD were recruited in Celal Bayar University Faculty of Medicine and Hatay Dortyol hospital outpatient respiratory clinic . The diagnosis of COPD was based on the definition provided by the GOLD criteria. A total of 100 patients (90%) were male and mean age was 63,19 ± 9,86 years. A pulmonary function test (PFT) and SGRQ, CAT and BODE index were performed for all patients. Statistical significant association was identified between QOL patarmeters and disease severity. According to disease severity, stage IV patients reported worse QOL and the most prominent results were observed in activity score. When the correlation between CAT scores and other parameters, (SGRQ scores, BODE scores, 6 minute walking distance, number of admissions, number of attacks, mean FEV1, symptom score, sensation score and mMRC score) were investigated, there was significant correlation between these parameters. This correlation was more significant between SGRQ scores and CAT scores; than FEV1. When the correlation between FEV1 and other parameters were investigated, there was significant but moderate correlation between these parameters. 72İn conclusion, not only FEV1 but also QoL questionnaires are useful in determiningthe prognosis of COPD. CAT provides a valid and standardized estimate of the overall impact of COPD, and can complement spirometric measurements of baseline assessment of patients in routine practice