Lokalize prostat kanseri tanısı alan ve radikal retropubik prostatektomi yapılan hastalarda gelişen erektil disfonksiyonda kavernosal hemodinami değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes of cavernousal hemodynamics in erectile dysfunction amongst the localize prostate cancer diagnosed and radical retropubic prostatectomy operated patients
- Tez No: 329236
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLALİ HABEŞ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı lokalize prostat ca tanısı almış olan ve RP operasyonu uygulanan hastaların preop ve postop erektil fonksiyonlarını değerlendirmek, operasyon sırasındaki arteriel ve venöz yaralanmanın erektil fonksiyon üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Bu amaçla lokalize prostat ca tanısı alan ve preop erektil fonksiyonları normal olan 20 hasta değerlendirildi.Hastaların erektil fonksiyonları İİEF anket formu ve 50 mg papaverin ile yapılan penil doppler ultrason ile değerlendirildi.İİEF skorları ortalama 21,78 (22-25) olarak kaydedildi ve hastalarda preop erektil disfonksiyon saptanmadı.20 hastaya preop 50 mg papaverin ile yapılan penil doppler ultrasonda; sağ sistolik akım ort 33,45mmHg , sağ diastolik akım ort 3,48 mmHg ,sol sistolik akım ort 34,20 mmHg , diastolik akım 3,63 mmHg olarak ölçüldü ,erektil disfonksiyon saptanmadı.RP sonrasında hastalar postop 3. ay ve 6. ay da tekrar erektil fonksiyonları açısından değerlendirildi.Hastaların 3. aydaki İİEF ort 6,89 (22-25) olarak hesaplandı. 3.aydaki penil doppler değerleri; sağ kavernoz sistolik 30,05 mmHg sağ kavernoz diastolik 4,68 mmHg ,sol kavernoz sistolik 31,58 mmHg ,sol kavernoz diastolik 5,06 mmHg olarak ölçüldü.6.aydaki İİEF değerleri ort 7,11(22-25) olarak hesaplandı.6. aydaki penil doppler değerleri; sağ kavernoz sistolik 35,40 mmHg , sağ kavernoz diastolik 4,04 mmHg ,sol kavernoz sistolik 34,70 mmHg , sol kavernoz diastolik 3,89 mmHg olarak ölçüldü.3.ve 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate preoperative and postoperative erectile dysfunction of prostate cancer diagnosed and RP operated patients, explore the effects of arterial and venous injury during surgery on erectile dysfunction.For this purpose, 20 patients that diagnosed with localized prostate cancer and have normal preoperative erectile function were evaluated.erectile dysfunctions of patients were evaluated with the IIEF questionnaire and penile doppler ultrasound done with 50 mg of papaverine.Mean IIEF scores were recorded as 21,78 (22-25) and no preoperative erectile dysfunction was determined in patients.there was an avarege of 33,45 mmHg right-systolic flow, 3,48 mmHg right-diastolic flow, 34,20 mmHg left-systolic flow, 3,63 mmHg left-diastolic flow in 20 patients with preoperative 50 mg papaverine in penile doppler ultrasound.no erectile disfunction was determined.After RP patients were evaluated again for erectile functions postoperative 3. month and 6. month. Three month mean IIEF scores of patients were calculated as 6,89 (22-25). Three month penile doppler values were measured as 30,05 mmHg right cavernous systolic, 4,68 mmHg right cavernous diastolic, 31,58 mmHg left cavernous systolic, 5,06mmHg left cavernous diastolic. Six month mean IIEF scores were calculated as 7,11 (22-25) sixth month penile doppler values were measured as 35,40mmHg right cavernous systolic , 4,04 right cavernous diastolic , 34,70 mmHg left cavernous systolic , 3,89 mmHg left cavernous diastolic. Doppler U.S.