Erken yaşda miyokard infarktüsü geçiren ailelerin çocuklarındaki risk faktörlerini araştırmak
Researching risk factors in children of families with the history of myokardial infarction at early ages
  1. Tez No: 329242
  2. Yazar: DERVİŞ AŞLAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar sıklıkla erişkin dönemde bulgu vermekle birlikte aterosklerozun çocukluk döneminde başladığı bilinmektedir. Çalışmamızdaki amaç genç yaşta Miyokard İnfarktüsü geçirmiş hastaların çocuklarındaki risk faktörlerini erken dönemde ortaya koyarak koruyucu önlemlerle hastalık riskini azaltmaktır.Olgu ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, kesitsel ve vaka kontrollü bir çalışmadır. Çalışmaya yaşları 5-18 arasında değişen ve ailesinde genç yaşta Miyokard İnfarktüsü öyküsü olan 43 çocuk risk grubu olarak ve yaşları 5-18 arasında değişen ailesinde Kardiyovasküler Hastalık öyküsü olmayan 55 çocuk kontrol grubu olarak alınmıştır. Çalışmaya katılan çocuklardan 12 saatlik açlık sonrasında plazma kolesterol, VLDL, LDL, HDL, trigliserid, glukoz ve homosistein düzeyleri bakıldı. Ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. Eş zamanlı olarak Elektrokardiyografi çekildi. 15 dakikalık dinlenme sonrası kan basınçları ölçüldü.Bulgular: Ekokardiyografik değerlendirmede risk grubu çocuklarda IVS değeri kontrol grubuna göre yüksek bulundu. (P=0,003) Risk grubu çocuklarda ortalama Total Kolesterol:180,02 mg/dl, HDL:43,37 mg/dl, LDL:109,58 mg/dl, VLDL:61,7 mg/dl, Trigliserid:136,84 mg/dl olarak saptandı. Kontrol grubu çocuklarda ortalama Total Kolesterol:140,05 mg/dl, HDL: 40,13 mg/dl, LDL:84,78 mg/dl, VLDL:21,67 mg/dl, Trigliserid:90,85 mg/dl olarak saptandı.Ailesinde erken Miyokard İnfarktüsü hikayesi olan çocuklarda ortalama plazma homosistein düzeyi olmayan çocuklara göre daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cardiovascular diseases are frequently onset on adulthood, also it is know that atherosclerosis starts in childhood. The purpose of our study is to decrease illness risk by stating preventive precaution in early stapes for the risk factors in children of families with myocardial infarct at early ages.Fact and Methods: This study is a prospective, cross sectional and case controlled study. In this study, 43 children between ages of 5-18 who had early age Myokardial İnfarction history in their families as a risk group, 55 children between ages of 5-18 who did not have Cardiovascular diseases history in their families as control group were included. After 12 hours of fasting plasma cholesterol, VLDL, LDL, HDL, trigliserid, glucose and homocysteine levels were studied in all children included in this study. Echocardiyographic evalution and simultaneously Electrocardiograpics were performed. Blood presures were measured after 15 minutes of testingFindings: In echocardiographic evaluation IVS value was determed higher in risk group (P=0,003)In children from risk group,mean Total Cholesterol:180,02 mg/dl, mean HDL:43,37 mg/dl, mean LDL:109,58 mg/dl, mean VLDL:61,7 mg/dl, mean trigliseride:136,84 mg/dl measurements were received.In children from control group mean Total Cholesterol:140,05 mg/dl, mean HDL:40,13 mg/dl, mean LDL:84,78 mg/dl, mean VLDL:21,67 mg/dl, mean trigliseride:90,85 mg/dl measurements were acquired.In the risk group it was detected that mean homocysteine levels were higher than the control group(p.A statistical relation was noted between family?s type of fat consumption, Total Cholesterol, trigliseride and Body Mean İndex.Result: In the risk group children ıt was detected that, levels of Total Choleterol, LDL and homocysteine were high, which are considered as the most important causes of atherosclerosis