Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında 2006-2011 yılları arasında muayene edilen, kanunla ihtilafa düşen çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children in conflict with the law who were referred to Cukurova University Faculty of Medicine Department of Child and Adolescent Psychiatry between 2006-2011
- Tez No: 329250
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Uluslararası anlaşmalarla göre 18 yaşını bitirmemiş her birey çocuk sayılmaktadır. Çocuk; fiziksel ve ruhsal olarak gelişimi devam etmekte olan, bu gelişim esnasında da her türlü dış etkileşimden fazlasıyla etkilenen, bakıma ve eğitime muhtaç bir varlıktır. Bu araştırmanın amacı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Olguları Değerlendirme Heyetine çeşitli nedenlerle başvuran suça sürüklendiği iddia edilen çocuk olguların ve ailelerinin ayrıntılı demografik özelliklerini, iddia edilen suçun özelliklerini ve sonuçlarını sosyokültürel açıdan değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: 2006 ile 2011 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Olguları Değerlendirme Heyetine çeşitli nedenlerle başvuran 141 olgunun dosyaları retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Çalışmamızdaki 141 olgudan 134'ünün (% 95,0) erkek, 7'sinin (% 5,0) kız çocuğu olduğu, yaş ortalamasının kız çocuklarında 13,6+1 yaş, erkek çocuklarında 13,1+1,1 yaş, genelde ise 13,1+1,1 yaş olduğu görüldü. 76 olgunun (% 53,9) eğitimine devam ettiği, 65 olgunun (% 41,1) eğitimine devam etmediği, 5 olgunun (% 3,5) ise hiçbir eğitim kurumuna gitmediği, 8 olgunun ise eğitimini özel eğitim kurumları ile birlikte devam ettirdiği görülmüştür. 56 (% 39,7) olgu annesinin hiç eğitim almadığı, 56 (% 39,7) olgunun annesinin ilkokul mezunu olduğu, 20 (% 14,2) olgunun babasının hiç eğitim almadığı, 71 (%50,4) olgununm babasının ilkokul mezunu olduğu görüldü. Olguların kardeş sayısı ortalamasının 4,2+2,6 olduğu, en fazla 13 kardeşli olguya rastlandığı görülmüştür. İddia edilen suçlar incelendiğinde 50 olgu (% 35,5) ile en fazla suçun hırsızlık olduğu, 25 olgu (% 17,7) ile cinsel istismarın ise 2. Suç olduğu saptanmıştır.Sonuç: Ülkemizde çocuk suçluluğu ile ilgili veriler bulunmakla birlikte yeterliliği ve güvenilirliği tartışmalıdır. Bu nedenle ülkemizde çocuk suçluluğunun şuan ki durumunun tespit edilmesine ve kapsamlı araştırmalar yapılmasına gerek duyulmaktadır. Çocuk suçluluğunun önlenmesi, suça karışan çocukların rehabilite edilmesinden daha kolaydır ve toplum sağlığı açısından da çok daha faydalıdır. Toplum bilincinin ve duyarlılığının arttırılmasına yönelik eğitim programlarının planlanması ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: According to international agreements, each individual is 18 years of age are considered children. Children are beings that phsycal and mental development are continuing, greatly affecting by all kinds of external interference during this development and in need of care and education. The purpose of this study is to evaluate demographic features of dragged into crime children and their parents who were referred to Cukurova University Faculty of Medicine Judical Cases Evaluation Committee and to evaluate characteristics and outcome of the offense with socio-cultural perspective.Material and Methods: Between 2006-2011, 141 cases that referred to Cukurova University Faculty of Medicine Judical Cases Evaluation Committee with a variety of reasons were studied retrospectively.Results: In our study, 134 (%95.0) of these cases were male and 7 (%5.0) were female; mean age was 13.1+1,1 (13.6+1 for females, 13.1+1,1 for males). 76 cases (%46,1) were continued education, it was seen that 65 cases (%46,1) did not continue their education, 5 cases (%3,5) did not go to any educational institution and 8 cases continued their education by private educational institutions. 56 cases? mothers (%37,7) were not educated, 56 cases mothers (%37,3) graduated from primary school, 20 cases? fathers (% 14,2) were not educated, 71 cases fathers (%50,4) graduated from primary school. The average number of siblings of cases was 4.2+2,6 and it was seen 13 siblings in maximum. In the analysis of crimes committed we saw that theft is the most common crime with 50 cases (%35,5), sexual abuse is the second crime with 25 cases (%17,7).Conclusion: Although there are data on juvenile delinquency in our country, the adequacy and reliability of this information is questionable. Because of that, first of all, the current situation of juvenile delinquency in our country have to be determined and more extensive scientific studies must be applied. Prevention of juvenile delinquency is easier than rehabilitating these children and it is very helpful for public health. Training programs for increasing public awareness and sensitivity must be planned and applied.