Vokal kord nodülü etyolojisinde psikolojik faktörlerin rolü
The role of psychological factors in etiology of vocal cord nodules
- Tez No: 329263
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikiyatri, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Vokal kord nodülleri KBB uzmanlarının en sık karşılaştığı vokal kord benign hastalıklarındandır. Vokal kordların lamina propriasında oluşurlar, anterior ve orta 1/3 birleşiminde yerleşirler. Bu kısım ses oluşumunda en dinamik olan ve kas gücünün en çok kullanıldığı bölgedir. Bu lezyonların altta yatan nedeninin anlaşılması uygun klinik tedavinin yapılabilmesi için gereklidir.Bu çalışmada psikolojik faktörler ile vokal kord nodülleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bu çalışma; vokal kord nodüllü 47 kadın hasta ve larengeal semptomu olmayan 42 kadın gönüllüyle, BAI, BDI, SSAS ve KSE isimli psikolojik değerlendirme ölçekleri kullanılarak yapıldı. Sonuçlar vokal nodüllü grupta artmış mesleksel riskin yanında, anksiyete ve hostilite ile birlikte artmış psikolojik yükün etyolojiye katkı yaptığını göstermiştir.Bu çalışmanın sonuçları ve benzer literatür bulguları vokal kord nodülünün birden çok sebepli, komplike ve psikolojik faktörlerle direkt ilişkili bir patoloji olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Vocal cord nodules are the most frequent benign lesions of vocal cords that are encountered by ENT specialists. Arising from the lamina propria of vocal cords they are located at the junction of anterior and middle thirds of vocal cord. This region is the most dynamic and contractile part of vocal cords in phonation. The underlying etiology must be known to implement appropriate treatment.The possible relation between vocal cord nodules and psychological factors were searched in this study. 47 women with vocal cord nodules and 42 controls free of any laryngeal symptom were evaluated with BAI, BDI, SSAS and BSI scales for psychological assessment. The results showed increased professional risk in the vocal cord nodule group and that psychological burden with anxiety and hostility contributed to the etiology.The results of this study along with other reports in the literature demonstrates that vocal cord nodule is a multifactorial and complicated pathology directly related with psychological factors.