Rat testisindeki iskemi-reperfüzyon hasarı sonucu oluşan oksidatif stres ve histopatoljik değişiklikler üzerine medikal ozonun etkisi
Protective effects of medical ozone on oxidative stress and histopathologigal changes in testiculer ischemia-reperfusion injury in a rat
  1. Tez No: 329268
  2. Yazar: MUSTAFA TUŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Testis torsiyonunun derecesi ve süresi ile ilişkili olarak dönmüş kordundüzeltilmesi sonrası SOR oluşumu sonucu iskemi-reperfüzyon hasarına bağlı her ikitestiste de ciddi yaralanma meydana gelir ve bu durum subinfertilite/ infertilite ilesonuçlanabilir .Torsiyon derecesi ve süresi değiştirilemeyeceği için testis hasarlanmasınıönlemek için yapılan çalışmalar detorsiyondan sonraki döneme yoğunlaşmıştır.Biz de buçalışmamızda medikal ozonun testis torsiyonunda iskemi-reperfüzyon hasarına karşıetkisini ve bir tedavi şekli olarak kullanılabilirliğini araştırdık.Her grupta 8 adet olmak üzere 4 grup rat üzerinde çalışıldı.Testis torsiyonu soltestisin saat yönünde 720 derece döndürülmesiyle oluşturuldu.grup 1 sham grubuydu. Grup2'de testis torsiyonu yapılıp iki saat beklenip detorsiyondan 24 saat sonra orşiektomiyapıldı. Grup 3'de torsiyon yapılıp 2 saat beklendikten sonra detorsiyon öncesi 1mg/kgdozunda intraperitoneal medikal ozon verilip 24 saat sonrasındada orşiektomi yapıldı.Grup4'de ise detorsiyondan önce ve 24 saat sonra olmak üzere toplam iki kez 1mg/kg dozundaintraperitoneal medikal ozon verilip ikinci dozdan 24 saat sonra orşiektomi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is one of the important reasons leading to acute scrotum in theage of infancy and adolescence.. assosiated with torsiıon degree and duration,returned tothe correction of the cord as a result of the formation of SOR consists of ischemiareperfusioninjury so serious injury occurs due to both testes. Injury occurring in thegonads may result in subinfertilite / infertility. For duration and degree of torsion can notbe changed studies in order to prevent structural failure of testicular concentrated in theperiod after detorsion.we also research medical ozone?s effects against ischemiareperfusioninjury in testicular torsion and availability as a treatment modality in thisstudy.Being 8 for each group , it was worked on 4 groups of rat. Testical tortion wasformed by rotating left testicle 720 degree clockwise. Group 1 was sham group. In group 2, tortion was aplied , we waited for 2 hours and orchiectomy was aplied 24 hours later afterdetortion. In group 3 , tortion was aplied and after waiting 2 hours before the detortion ,1mg/kg intraperitoneal medical ozone was aplied and after 24 hours , orchiectomy wasapplied. In group 4 , before detortion and after 24 hours from detortion 1mg/kg dosageintraperitoneal medikal ozone was applied two times at total and orchiectomy was apliedafter 24 hours of the the second dosage.