Sıçan testisinde oluşturulmuş iskemi/reperfüzyon hasarında bir renin inhibitörü olan aliskiren'in etkisinin araştırılması
Investigation effects of aliskiren on ischemia/reperfusion injury induced in rat testis
  1. Tez No: 379408
  2. Yazar: HARUN ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Testis torsiyonu testiste iskemiye sebep olan akut seyirli, derhal teşhis ve tedavi edilmesi gereken cerrahi bir durumdur. Testis torsiyonuna bağlı gelişen iskemik hasarda serbest radikallerin, enflamatuar sitokinlerin ve Renin-Anjiyotensin-Aldosteron sisteminin Anjiyotensin II aracılığıyla yine serbest radikaller üzerinden etkili olduğu bilinmektedir. Aliskirende bu sistemin ilk basamağında Renin'i inhibe etmektedir. Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan testis torsiyonu hasarında Aliskiren'in etkileri araştırması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8 gruptan oluşan 48 adet erkek rat kullanıldı. Gruplar; I: Sağlıklı, II: Sağlıklı+Aliskiren 200mg/kg, III: Torsiyon, IV: Torsiyon/Detorsiyon, V: Torsiyon+Aliskiren 100mg/kg, VI: Torsiyon+Aliskiren 200mg/kg, VII: Torsiyon/Detorsiyon+Aliskiren 100mg/kg, VIII: Torsiyon/Detorsiyon+Aliskiren 200mg/kg. İlaç uygulamaları iskemiden yarım saat önce yapıldı. Aynı zamanda ilaç uygulanan tüm gruplarda aliskiren deney protokolünden 24 saat önce uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is one of the most common medical emergencies in urological cases. In recent years, in the studies have been shown that free radicals and inflammatory cytokines play role in ischemic damage depending on testicular torsion. It is known that RAA system effective on free radicals via Ag II. Aliskiren inhibits renin on the first step of this system. We thought that RAA system may play role on the testicular damage at the same time we thought we could prevent this damage a direct renin inhibitor Aliskiren. Material and Method: Totally 48 male rats in 8 groups have been used in study. Groups; I: Sham, II: Sham+Aliskiren 200mg/kg, III: Torsion, IV: Torsion/detorsion, V: Torsion+Aliskiren 100mg/kg, VI: Torsion+Aliskiren 200mg/kg, VII: Torsion/detorsion+Aliskiren 100mg/kg, VIII: Torsion/detorsion+Aliskiren 200mg/kg. Drug administration has been carried out before 30 minutes before ischemia. Also aliskiren administration has been carried out before 24 hours from experiment protocol in all treatment groups. Results: As a result of this study, significant decreases levels of antioxidant like SOD and GSH were markedly observed in torsion and detorsion groups when compared with healty control group.