Cennet Vadisi ve Tekir yaylasının (Erciyes Dağı-Kayseri) biryofit florası
The bryophyte flora of Cennet Valley and Tekir plateau (Erciyes Mountain-Kayseri)
  1. Tez No: 329321
  2. Yazar: ŞADİYE GÜL BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada Cennet Vadisi ve Tekir Yaylası'nın biryofit florası araştırılmıştır. Alandan toplanan 810 biryofit örneğinin teşhisi sonucunda 21 familya, 47 cinse ait 137 takson belirlenmiştir. Bunlardan 3 familya, 3 cins ve 3 takson ciğerotlarına aittir. Geriye kalan 18 familya, 44 cins ve 134 takson yapraklı karayosunlarına aittir. Alanda boynuzlu ciğerotlarına rastlanmamıştır. 53 karayosunu taksonunun Henderson (1961)'un Türkiye kareleme sistemine göre B8 karesi için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Araştırma alanında 34 takson ile Pottiaceae, 20 taksonla Bryaceae, 15'er taksonla Grimmiaceae ve Orthotrichaceae, 14 takson ile Brachytheciaceae en kalabalık familyalardır. 20 taksonla Bryum en kalabalık cins olurken, Orthotrichum (15), Grimmia (10), Syntrichia (8), Tortula (6) ve 5'er taksonla bu sırayı Schistidium, Didymodon ve Brachythecium cinsleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Cennet Valley and Tekir Plateau was investigated. At the result of identifications 810 bryophyte specimens, collected from the area, belonging to 21 families, 47 genera and 137 taxa were determined. Among them, 3 families, 3 genera and 3 taxa belong to liverworts. Remaining 18 families, 44 genera and 134 taxa belong to mosses. But, hornworts were not found in the area. 53 taxa were reported for the first time from B8, according to the grid-square in the system of Turkey Henderson (1961). In research the field, largest families are Pottiaceae with 34 taxa, Bryaceae with 20 taxa, Grimmiaceae and Orthotrichaceae with 15 taxa, Brachytheciaceae with 14 taxa. While the largest genus is Bryum with 20 taxa, that order was followed by Orthotrichum (15), Grimmia (10), Syntrichia (8), Tortula (6) and (5) Schistidium, Didymodon ve Brachythecium.