Türkiye'deki Mesobuthus gibbosus'un (Ordo:Scorpiones) morfometrik analizi
Morphometric analyses of Mesobuthus gibbosus (Order:Scorpiones) in Turkey
  1. Tez No: 329331
  2. Yazar: ONUR ERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Temmuz Eylül 2010 tarihler arasında yapılan arazi çalışmaları sonucu elde edilen 113 örnekten 12 örnek kullanılmıştır. Buna ilaveten N.Ü. Zooloji Anabilim Dalı'nda muhafaza edilen 163 örnek ile birleştirilerek Türkiye'nin 6 farklı bölgesinden toplam 67 erkek 108 dişi olmak üzere 175 örnek kullanılmıştır. Örnekler 38 morfometrik ölçüm yapılarak istatistik olarak incelenmiştir. İstatistik analizler erkek ve dişilerde ayrı ayrı yapılmıştır. İncelemeler sonucunda erkek örneklerin İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi birbirine yakın, ancak Ege Bölgesi diğer gruplardan ayrılırken; dişi örneklerin ise İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi'nin birbirine yakın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi örneklerinin diğer gruplardan ayrıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we were used scorpion samples, which were 12 of 113 collected scorpion samples, from July to September 2010. In addition to these samples, we used previously collected and preserved 163 scorpion samples, of which 67 males and 108 females, which collected from 6 different localities, from Turkey. Samples were investigated with respect 38 morphometric characters and statistics analyses were comprised. Results of investigation, male samples from Central Anatolia and Mediterrenean region are nearly similar, but Aegean samples are different from other regions. Females from Central Anatolia and Mediterrenean are nearly similar, but Southeastern Anatolia samples are separate from other regions.