Bazı ağır metallerin Verbascum olympicum Boiss. (Scrophulariaceae) türünün tohum çimlenmesi üzerinde etkileri
Effects of some heavy metals on seed germination of Verbascum olympicum Boiss. (Scrophulariaceae)
  1. Tez No: 329353
  2. Yazar: SEVGİ DERYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Verbascum olympicum Boiss. (Scrophulariaceae) Uludağ'ın alpin ve subalpin kuşağında inşaat alanı, yol kenarı, maden gibi bozulmuş alanlar üzerinde yerleşen öncü türlerden birisidir. Bu çalışmada Verbascum olympicum Boiss. (Scrophulariaceae) türünün tohum çimlenmesi ve erken fide gelişimi üzerine beş ayrı ağır metalin (Cd, Cu, Zn, Cr ve Ni) toksik etkileri araştırılmıştır. Genel olarak metal konsantrasyonun artışıyla tohum çimlenme yüzdesi azalmıştır. 500 µM'lık Cd, Cu ve Ni ve üzeri konsantrasyonlarda, 250 µM Cr ve üzeri konsantrasyonlarda ve 1250 µM Zn ve üzeri konsantrasyonlarda atipik çimlenme gözlemlenmiştir. Metal konsantrasyonunun artışıyla kök uzunluğunda kontrole göre azalma meydana gelmiştir. Gövde uzunluğunda genel olarak kontrole göre artış olmuştur. Çimlenme süresi konsantrasyon artışıyla uzamıştır. Çimlenme oranının etkilenmemesine rağmen, kök uzaması metal konsantrasyonuna bağlı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Verbascum olympicum Boiss. (Scrophulariaceae) is one of the prioneer species a settled on destroyed areas such an soad sides, building areas and mining in the alpine and subalpine belt of Mount Uludağ. In this study, toxic effects of five different metals (Cd, Cu, Cr, Ni ve Zn) on seed germination and early seedling development of Verbascum olympicum (Scrophulariaceae) were investigated. In general, the germination percentage decreased with increasing concentrations of metal. Atypical germinations were observed at the concentrations of 500 µM of Cd, Cu and Ni, and 250 µM of Cr, and 1250 µM of Zn and above concentrations of these. Root length compared to control decreased with increasing concentrations of the metals. Seedling length was increased compared to control in general. Germination time was prolonged with increasing concentrations. Althought germination rates were not affected, root elongated was decreased depending on metal concentrations.