Cinnamic (sinnamik) asidin radyasyondan koruyucu etkisinin in vitro kısa süreli genotoksisite test yöntemleri ile araştırılması
Investigation of radioprotective effect of cinnamic acid using short term genotoxicity test in vitro
  1. Tez No: 329392
  2. Yazar: ECE TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biology, Genetics, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada fiziksel bir mutajen ajan olan iyonize radyasyonun genotoksik etkisi ve fenolik bir asit olan sinnamik asidin radyoprotektif etkisi çalısılmıştır. Bu amaçla insan periferal kan lenfositlerinde in vitro comet ve mikrnonukleus testi uygulanmıştır.Bireylerden heparinize olarak alınan periferal kandan lenfosit izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen lenfositler kültüre edilmiş ve kültür sonunda hücreler 1 ve 2 Gy radyasyona maruz bırakılmıştır. Radyasyon maruziyetinden 30 dakika önce hücreler 1, 2, 4 ?g/ml sinnamik asit dozları ile inkübe edilmiştir. Bu işlemlerde sonra in vitrocomet ve mikronukleus testleri gerçekleştirilmiştir. COMET testi sonuçlarına göre genetik hasar indeksi ve hasarlı hücre değerlerinden yararlanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Genetik hasar indeksleri açısından 1 Gy.R. ile 1, 2, 4 ?g/ml sinnamik asit kombine dozları ve 2 Gy.R. ile 1, 2, 4 ?g/ml sinnamik asit kombine dozlarıyla yapılan ikili karşılaştırmalar açısından istatiksel olarak bir anlamlılık bulunmuştur (p0,05). MN frekansı açısından ise 1 GyR.
Özet (Çeviri)
In our study, genotoxic effects of ionizing radiation which is a physical mutagen andradioprotective effects of cinnamic acidare evaluated. For this purpose in vitro COMET and micronucleus assay were carried out in human peripheral blood lymphocytes.Blood sample sare drawn in to tubes with heparin as an anticoagulantandlymphocytes are isolated. Isolated lymphocytes were cultured. After 24 hour followingculture initiation, the lymphocytes were in cubated with 1, 2 and 4?g/ml doses of cinnamic acid. Thirty minutes after cinnamic acid treatment, all lymphocyte culturepetri dishes excluding control lymphocytes were exposed to ionizing radiation. Onceviabilities were ensured, more than 80%, the lymphocytes were subjected to the COMET and micronucleus assay after irradiation. According to COMET assay results,comparisons were made using the values of % Damaged Cells and Genetic Damage Index. In terms of Genetic Damage Index, as a result of the comporisons of 1 Gy.R. with 1, 2 and 4 combined of cinnamic acid and 2 Gy.R. with 1, 2 and 4 combined of cinnamic acid statistically significant difference was found (p0,05). In terms off requency of MN as a result of the comporisons of 1 Gy.R. with 1, 2 and 4 combined of cinnamic acid and 2 Gy.R.