Weak solutions of Cauchy dynamic and hyperbolic partial dynamic equations in Banach spaces
Banach uzaylar üzerinde Cauchy dinamik ve kısmi türevli hiperbolic dinamik denklemlerin zayıf çözümleri
- Tez No: 329402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YANTIR SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, Banach uzaylar üzerinde zayıf türevler içeren ikinci mertebeden Cauchy probleminin ve hiperbolik kısmi zayıf türevli dinamik denklemin zayıf çözümlerinin varlığı için yeter koşullar (gerek koşullara mümkün olduğu kadar yakın) elde ettik. Dinamik denklemler, diferansiyel, fark ve q-diskret denklemlerinbir birleşimi olduğundan, sonuçlarmz R;Z; hZ ve Kq ozel durumlarolan icin de doğrudur. Öncelikle problemlerimize uygun koşullarda karşılık gelen integral operatörleri oluşturduk ve Sadowskii sabit nokta teoremi yardımı ile bu operatörlerin sabit noktalarının varlığını ispatladık. Operatörlerin kompaktlık koşullar için DeBlasi tarafından geliştirilen zayıf kompakt olmama ölçümükullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we obtain the sufficient conditions (as close as necessary conditions) for the existence of weak solutions for the second order dynamic Cauchy problem with mixed derivatives and an hyperbolic partial dynamic equation in Banach spaces. As the dynamic equations are the unification of differential, difference and q-discrete equations, our results are also true for the special cases R;Z; hZ and Kq.We establish integral operators corresponding to our problems in appropriate circumstances and we prove the existence of the fixed points of these operators via Sadowskii fixed point theorem. The measure of weak noncompactness ,introduced by DeBlasi, is used for the compactness condition of the operators.