Game coloring of graphs
Çizgelerde boyama oyunu
- Tez No: 329408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak giriş bölümünde tez konusu tanıtılmıştır. Birinci bölümde, çizge kuramının temel kavramları verilmektedir. İkinci bölümde, çizgelerin ayrıt boyama oyunu tanıtılmış, bazı çizgelerin oyun kromatik indekslerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, tepe boyama oyunu açıklanmış ve bazı çizge çeşitlerinin oyun kromatik sayıları verilmiştir. Son olarak, oyun kromatik sayısının bazı çeşitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. Firstly, an introductory approach is given. In the first chapter, basic notions of graph theory are given. In chapter two, edge game coloring of graphs is introduced, then game chromatic index of some graphs are mentioned. In chapter three, vertex game coloring of graphs is explained and game chromatic number of some type of graphs are given. Finally, some variations of game chromatic number are examined.