Genelleştirilmiş asimetrik Manning-Rosen tipi potansiyelinde Schrödinger parçacığının saçılma ve bağlı durumları
The scattering and bound states of the Schrödinger particle in generalized asymmetric Manning-Rosen potential type
  1. Tez No: 329427
  2. Yazar: AHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAVARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı göreli olmayan kuantum mekaniğinde pek çok uygulama alanı olan fiziksel potansiyellerin değişik tiplerini içeren genelleştirilmiş asimetrik Manning-Rosen tipi potansiyeli için bir boyutta Schrödinger denklemini çözerek saçılma ve bağlı durumlarını elde etmektir. Bunun yanı sıra bu çözümleri kullanarak geçme ve yansıma katsayılarının, potansiyelin biçimini belirleyen parametrelere nasıl bağlı olduklarını çizimlerle belirlemektir. Bu çalışmanın ikinci amacı ise ele alınan genel potansiyelin pek çok süreci içerdiğini göstermek ve aynı zamanda, özel durumlarda, daha önce yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to obtain scattering and bound states by solving the Schrödinger equation for the generalized asymmetric Manning-Rosen-type potential including the different types of physical potentials which have many application fields in non-relativistic quantum mechanics. In addition we aimed to determine, by using these solutions, that how the transition and reflection coefficients depend on the parameters which determine shape of the potential. The second aim of this study is to show that the general potential dealt with involves many processes, and also to reveal that the results obtained in this study are compatible with the results obtained in previous studies for special cases.