Türkiye'de asimetrik faiz koridoru uygulamasının hisse senedi piyasasındaki alternatif serilerin getirileri üzerindeki etkileri
The effects of asymmetric interest rate corridor implementation on the returns of alternative series in stock market
  1. Tez No: 399739
  2. Yazar: BEKİR TAMER GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada Türkiye'de faiz koridorunun üst ve alt sınırının hisse senetlerinin getirileri üzerinde bir etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Faiz koridoru ile hisse senetlerinin getirileri arasında bir ilişki çıkması, para politikasının alternatif getiri kanallarını harekete geçirerek sermaye hareketlerini etkilemede başarı sağlayabildiği anlamına gelmektedir. Çalışmada vaka çalışması ve GMM yöntemleriyle yapılan tahmin sonuçları, koridorun üst sınırında meydana gelen artışların hisse senetleri fiyatlarında düşüşe, alt sınırında meydana gelen azalışların ise artışa neden olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu bulgu gecelik borç alma ve borç verme faiz oranları ile hisse senetlerinin fiyatları arasında ters yönlü bir ilişkinin mevcut olduğunu doğrulamıştır. Sektörler ayrımına bakıldığında ise faiz koridorunun üst ve alt sınırının etkisinin sektörlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Tüm analizlerde en çok etkilenen sektörün mali sektör, en az etkileyen sektörün ise teknoloji sektörü olduğu bulgulanmıştır. Bu bulgu, farklı sektörlerde yer alan firmaların faiz oranına karşı duyarlılığının ve bu sektörlerin hisse senedi piyasalarındaki derinliklerinin farklı olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of upper and lower band of interest rate corridor on the returns of stocks in Turkey. A relationship between interest rate corridor and the returns of stocks indicates that monetary policy may have success to affect the capital movements by triggering alternative return channels. In the study, results from case study and GMM showed that an increase in the upper bound of interest rate corridor may decrease the prices of stocks while a decrease in the lower bound of the interest rate corridor may increase the prices of stocks as expected in the theory. This finding demonstrated that there is a negative relationship between overnight borrowing and lending interest rates and the prices of the stocks. It is also found that the effects of the upper and lower bound of the interest rate corridor is differentiated in terms of sectors. For all analysis, fiscal sector has been most affected sector while the technology sector has been the least one. This finding indicates that the interest rate sensitivity and stock market depths of the sectors are different in the economy.