Kâr amacı gütmeyen kurumlarda sosyal pazarlama (İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği)
Nonprofit institutions of social marketing(example of İstanbul Metropolitan Municipality)
  1. Tez No: 358479
  2. Yazar: ERCAN BAYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Pazarlama; müşterinin istek, ihtiyaç ve taleplerine göre onların bu gereksinimlerinin karşılanması için ürün ve hizmetlerin müşteriye sunulmasıdır. Geçmişten günümüze pazarlama anlayışlarında da değişimler olmuştur. Günümüzde pazarlama kâr amaçlı ticari işletmelerin bir faaliyeti olmaktan çıkmış, her türlü kişi ve kuruluş tarafından her alanda kullanılan bir faaliyete dönüşmüştür. Sosyal pazarlama, geleneksel pazarlamadan farklı olarak bir düşünceyi, davranışı satmaya yöneliktir. Sosyal pazarlamayı kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda kullanmaktadır. Sosyal pazarlama yapan ve kâr amacı gütmeyen kurumların başında şüphesiz belediyeler gelmektedir. Belediyeyi yönetenlerin bu hizmetleri sunarken gizli amacı; halkın memnuniyetini sağlayarak ve bir daha seçilmek için oy almaktır. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) İstanbul da Okul Spor Salonları yapılması çalışması sayesinde potansiyel seçmen olan öğrencilere etkin bir şekilde ulaşmaya çalışmaktadır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada yapılan alan araştırmasıyla İBB'nin yapmış olduğu Okul Spor Salonları kullanan öğrencilerin görüşleri ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarından bazıları şunlardır. ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin okullara yapmış olduğu spor salonlarının, sosyal pazarlama hedefleri doğrultusunda öğrenciler üzerinde olumlu etkisi olmuştur.'' Okul spor salonunun İBB tarafından yapıldığını öğrenciler tarafından bilinme oranı %81,1'dir. Buradan yola çıkarak İBB'nin bu tesisleri yapmaktaki gizli veya açık sonuçlarına ulaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing, customer's request, according to the needs and demands of their products and services to meet these requirements is to provide the customer. Understanding of marketing in the past to the present has been the changes. Nowadays, marketing is a profit-making commercial enterprises ceased operations, all kinds of people and organizations used in each area has been transformed into an activity. Social marketing is different from traditional marketing as a thinking, behavior is directed to sell. Social marketing uses the profits nonprofit organizations. Nonprofit organizations engaged in social marketing and profits come at the beginning of the municipalities is no doubt. Municipal governing the secret purpose of providing these services, and providing public satisfaction is to take one more vote to be elected. In this context, the Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) School Gym in Istanbul thanks to the work done effectively to students who are potential voters are trying to reach. From this point on field research conducted in this study is made by the IBB School Gym uses have been evaluated by the students' opinions. Here are some of the research results. ''Istanbul Metropolitan Municipality is made to the school gym, social marketing objectives, in line has had a positive impact on students'' School gym by IBB is done by students known rate of 81.1% is . Based on this IBB implicit or explicit in making these facilities is seen that the results reached.