Hekimhan (Malatya) bölgesi ofiyolitik kayaçlarındaki kümülatların petrografisi ve jeokimyası
The petrography and geochemistry of cumulates from ophiolitic rocks in Hekimhan (Malatya) region
- Tez No: 329431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZDoğu Toroslarda bölgesel olarak önemli olan Kuluncak (Malatya) ofiyoliti, manto tektonitleri, ultramafik-mafik kümülatlar, izotrop gabrolar, levha dayk kompleksi, plajiyogranit, volkanik kompleks ve pelajik örtü sedimanlarından oluşmaktadır. Ofiyolit istife ait mafik kümülatlar Hekimhan bölgesinde gözlenmekte, olivinli gabro ve gabro kayaçları ile temsil edilmekte, mezokümülat ve ortokümülat doku sunmaktadırlar. Kümülat kayaçlar içindeki minerallerin kristallenme sırası olivin (Fo 63.7?86.9)±krom spinel, klinopiroksen (En41.01?55.43, Fs4.2?14.29, Wo35.84?48.2), plajiyoklaz (An73.4?93.67) ve ortopiroksen (En76.81?83.51, Fs15.68?21.47, Wo0.73?1.85)'den oluşmaktadır. Kümülüs ve postkümülüs minerallerde önemli bir zonlanma gözlenmemektedir. Mafik kümülatlar içerisinde yüksek anortit içerikli plajiyoklazların (An73.4?93.67) varlığı okyanusal kabuk gelişimi sırasındaki sulu ortamı işaret etmektedir. Magnezyumca zengin olivin (Mg#63.36?86.75), klinopiroksen (Mg#74.96?92.09) ve ortopiroksen (Mg#77.55?84.33) okyanus içi dalma-batma zonu üstünde oluşan ofiyolitlerin özelliklerini yansıtmaktadır. Tüm bu veriler ofiyolitin İç Toros okyanusunun Geç Kretase'de kapanması esnasında okyanus içi dalma-batma zonu üzerinde oluştuğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe regionally important Kuluncak (Malatya) Ophiolite in the Eastern Tauride, composed of mantle tectonites, ultramafic-mafic cumulates, isotropic gabbros, a sheeted dike complex, plagiogranite, extrusives and pelagic cover sediments. The mafic cumulates of the ophiolite suite are observed in Hekimhan region, represented by olivine gabro and gabbro, displaying mesocumulate and orthocumulate textures. The crystallization order for the cumulate rocks is olivine (Fo63.7?86.9)±chromian spinel, clinopyroxene (En41.01?55.43, Fs4.2?14.29, Wo35.84?48.2), plagioclase (An73.4?93.67) and orthopyroxene (En76.81?83.51, Fs15.68?21.47, Wo0.73?1.85). The cumulus and postcumulus minerals do not show significant zoning. The presence of anorthite-rich plagioclases (An73.4?93.67) in the mafic cumulate rocks indicates hydrous conditions at the time of oceanic crust generation. Highly magnesian olivine (Mg#63.36?86.75), clinopyroxene (Mg#74.96?92.09), orthopyroxene (Mg#77.55?84.33) and their coexistency in the cumulate gabbroic rocks are indicative of suprasubduction zone environment. All the evidences suggest that the ophiolite were formed in a suprasubduction zone tectonic setting during the closure of the Inner Tauride in Late Cretaceous.