Cernek Gölü (Samsun) kıyı bölgesi algleri üzerine ekolojik bir çalışma
Ecological studies about littoral region of algae of Cernek Lake (Samsun)
- Tez No: 329442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Cernek Gölü bentik algleri (epipelik ve epifitik), kıyı bölgesi fitoplanktonu, mevsimsel değişimi ve bu değişime etki eden fiziksel ve kimyasal faktörler Mart 2010 ? Şubat 2011 tarihleri arasında incelenmiştir. Fitoplanktonda Chlorophyta, Charophyta, Myzozoa, Cyanobacteria, Euglenozoa, Cryptophyta ve Ochrophyta'ya ait toplam 130 takson tespit edilmiştir. Epifitik algflorasındaChlorophyta, Charophyta, Myzozoa, Cyanobacteria, Euglenozoa ve Ochrophyta'ya ait toplam 112 takson tespit edilmiştir. Epipelik alg florasında ise Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria, Euglenozoa ve Ochrophyta'ya ait toplam 88 takson tespit edilmiştir.Fitoplanktonda ışık ve sıcaklık gibi fiziksel faktörler alg türlerinin gelişmesinde sınırlayıcı etki göstermiştir. Klorofil-a miktarı çoğu zaman fitoplankton yoğunluğuna paralel bir gelişim göstermiştir.Araştırma alanında fitoplanktonda tür sayısı ve tür yoğunluğu bakımından Ochrophyta ve Chlorophyta üyeleri dominant olmuştur. Bentik alglerde ise Ochrophyta hem epipelik hemde epifitik alglerde dominant divizyo olarak yer almıştır. Bu divizyoyu Cyanobacteria takip etmiştir. Gerek fitoplankton gerekse bentik alglerde Ağustos ve Eylül aylarında algal artış gözlenmiş ve en baskın tür Microcystis aeuroginosa türü olmuştur. Ochrophyta'danCyclotella ocellata ise tüm aylar boyunca baskın karakter göstermişlerdir. Chlorophyta'dan ise Scenedesmus cinsleri her mevsim bulunan devamlı mevcut tür olarak kaydedilmiştir.Cernek Gölü'nde TSI(Kl-a) ve TSI(TP) sonuçlarının birbirine çok yakın olmadığı görülmüştür. Tüm örneklemeler sonucunda TSI(ORT) değeri 73.76 olarak hesaplanmıştır. TSI değeri, fitoplankton bileşik oranı, baskın cinslerin durumu ve trofik durumu en iyi yansıtan klorofil-a indeks sonuçlarına göre göl ötrofik-hiperötrofik özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, benthic algae (epipelic and epiphytic), littoral phytoplankton, seasonal variation and effects of physical and chemical factors of this variation in Cernek Lake were studied from March 2010 to February 2011. 130 taxa were identified belonging to the phytoplankton of Cyanobacteria, Ochrophyta, Cryptophyta, Myzozoa, Euglenozoa, Chlorophyta and Charophyta. 112 taxa were identified belonging to the epiphytic algae of Cyanobacteria,Ochrophyta, Euglenozoa, Chlorophyta and Charophyta. 88 taxa were identified belonging to the epipelic algae of Cyanobacteria, Ochrophyta, Euglenozoa Chlorophyta and Charophyta.Physical factors like light and temperature, have showed that limiting effect on growth of algae species on phytoplankton. Chlorophyll-a quantitiy has usually showed a parallel improvement to phytoplankton density.The members of Ochrophyta were dominant forming of phytoplankton about species number and species density. In epipelic flora, Ochrophyta was dominant divisio. Cyanobacteria was the following division. Phytoplankton and benthic algae, increase of algae have showed at August and September, and Microcystis aeuroginosa was dominant species. Cyclotella ocellata from Ochrophyta were showed dominant character all of months. Scenedesmus from Chlorophyta were recorded that continius genus of all seasons.Results of TSI(kl-a) weren't near to results of TSI(TP) in Cernek Lake. TSI(ORT) value has counted that 73.76 in sample results. Lake had got eutrophic-hipereutrophic characters for TSI value, phytoplankton compound rate, situation of dominant genus and chlorophyll-a index results.