Hemşirelerin ağrıya ve ağrısı olan hastalara yaklaşımları konusunda bilgilerinin saptanması
  1. Tez No: 5526
  2. Yazar: GÜLTEN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
69 VIII. ÖZET Bu araştırma hemşirelerin ağrılı hastayı ele alış ları, ağrılı hastaya karşı tutumları ve ağrı konusunda bilgi düzeylerini saptamak üzere betimleyici olarak plan lanmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak hazırlanan anket formu, araştırıcı ve iki anketör tarafından, C.Ü. Hasta nesi, Numune Hastanesi, S.S.K. Hastanesi ve D.D.Y. Has tanesinde çalışan 140 hemşireye uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hemşirele rin çoğunluğunun yeni mezun (1-3 yıllık) olduğu, 8-16 şiftinde çalışanların sayıca fazla olduğu ve çalışma saat lerinden etkilenmedikleri saptanmıştır. Eğitimleri sırasında ağrı konusunda bilgi almayanla rın çoğunlukta olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin, büyük çoğunlukla ağrı konusunu merak ettikleri, yanısıra ağrının tanımına ve ağrı nedeni ile hastada meydana gelen fizyolo jik ve psikolojik değişikliklere ilişkin bilgilerinin ye tersiz olduğu, ağrıyı oluşturan nedenlere duyarlı oldukları, ancak bu nedenlere yeterli yanıtlar getiremedikleri saptan mıştır. Ağrısı olan hastaya öncelikle yapılması gerekenler ve ağrıyı önlemek için yapılabilecekler konusunda bilgile rinin yeterli olmadığı bulgulanmıştır. Çalışma yılının ve çalışma alanlarının hemşirelerin bilgi düzeyleri üzerinde etkili olmadığı da belirlenmiştir.70 Araştırma sonucunda, hemşirelerin büyük çoğunlu ğunun okuma meraklarının olmadığı ve araştırıcı olma dıkları belirlenmiş, hemşirelere bu konuda ve ağrılı hastada ağrıyı giderebilmek ve hafifletebilmek için yapılması gerekenler konusunda öneriler getirilmiştir»
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY This research has been planned as a descriptive to determine the way the nurses handle a patient in pain, their attitude toward him and their level of knowledge about the pain. Questionnaire prepared as a data collec tion method has been applied to 140 nurses working C.U. Hospital, Numune Hospital, S.S.K. Hospital and D.D.Y. Hospital, by a researcher and two inquirers. According to the results obtained from the research, it has been observed that the majority of nurses are newly-graduated (1-3 years), those who work on 08.00-16.00 hour shift are more than those of others and they are not effected by the working hours. It is seen that the number of those who get no infor mation about the pain during their training are in majo rity. It has also been determined that the majority of nurses are willing to know the matter of pain. Their know ledge about the physiological and psychological changes on patient to pain is not sufficient. They are also con cerned about the reasons causing the pain but they are unable to bring sufficient answers to these problems. It has been pointed out that their knowledge about what could be done to prevent the pain and what could be given primarily to the patient in pain is not sufficient.72 It has also been determined that the working ex perience and working environment have no effect on the nurses' level of knowledge. As a result of the research it is determined that a great majority of nurses are not keen on reading and they are not researchers as well, and some proposals about what could be done to put on end to or to lessen the pain itself have been braught.