Fosfat sprey pompasında titreşim esaslı kestirimci bakım uygulaması
Vibration based predictive maintenance application on phosphate spray pump
  1. Tez No: 329472
  2. Yazar: İLKER SİVRİTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Makinelerde meydana gelen beklenmedik arızalar önemli kayıplara yol açmaktadır. Arızaların meydana gelmeden tespit edilmesi ve kontrollü şekilde müdahale edilmesinde kestirimci bakım önemli ve etkin bir yöntemdir. Kestirimci bakım metodunda ana prensip çalışma esnasında yapılan ölçümlerle makinelerin performansının izlenmesi ve planlı şekilde üretime ara vererek arızayı gidermektir.Bu çalışmada Boytaş2 A.Ş.'de kullanılmakta olan fosfat sprey pompası referans alınmıştır. Pompa ve motor yataklarında toplam 3 noktadan yatay ve dikey olarak titreşim ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler analiz edilmiştir. Pompada gözlemlenen ve analiz sonucunda tespit edilen arızalar giderilmiştir. Arızalar giderildikten sonra titreşim ölçümleri tekrar edildiğinde titreşim genliklerinde büyük oranda azalma olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Unscheduled work failures on the machines cause important losses. Predictive maintenance is an effective method for diagnosing and intervening failure before occuring. The main principle in the predictive maintenance method is to monitör the performance of the machine by the measurements carried out during the production and to eliminate thefailure in a scheduled interruption of production.In this study the phosphate spray pump used in Boytaş 2 was referred. 3 points on the pump and motor bearings were measured along vertical and horizontal direction. Obtained measurements were analysed. By the repeated measurements after faults on the pump were corrected, it is determined that a great incidance of vibration amplitudes is achieved.