MCET metoduyla tirozin kinazın inhibitörleri olan flavonoid türevleri üzerinde 4D QSAR inceleme
4D-QSAR study of tyrosine kinase inhibitory activity of flavonoid derivatives using MCET method
  1. Tez No: 329473
  2. Yazar: HAYRİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Moleküler Konformer Elektron Topolojik (MCET) metodu kullanılarak Protein Kinaz inhibitörü olan 50 flavonoid türevinden oluşan seri için Dört Boyutlu Kantitatif Yapı İlişkisi 4D-QSAR analiz edilmiştir. Flavonoid bileşiklerine ait -logIC50 aktivite değerlerinin yüksek oranda topoloji, boyut ve elektrostatik özelliklerine bağlı olduğu bulunmuştur. Sübstitüentlerin pozitif ve negatif yüklü grupları, 3 boyutlu biyo-yapının aktivitesini arttırıp, azalttığı eğitim seti içindeki 39 bileşik için tahmin edilmiştir. 11 bileşikten oluşan test set ise modelin doğruluğunu kanıtlamak için kullanılmıştır. 4D-QSAR modeli için formokofor ve fonksiyonel grup, topolojik tanımlayıcı olarak kullanılmış olup eğitim ve test seti için aktivite hesaplamaları istatistiksel olarak tatmin edici düzeyde (sırasıyla, R2= 0.72 ve Q2= 0.69) olduğu görülmüştür. Dock 6.0 ve Autodock Vina programı kullanılarak ligand dockingi yapılmıştır. Protein Data Bank`tan alınan PTK`nın insan ailesine bağlı olan 1lkl.pdb kodlu p56lck proteinine dock işlemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A four dimensional quantitative structure activity relationship analysis was applied to a series of 50 flavonoid inhibitors of protein tyrosine kinase by the Molecular Comparative Electron Topological (MCET) Method in this study. It was found that the -log (IC50) values of the compounds were highly dependent on the topology, size and electrostatic character of the substituents at seven positions of the flavonoid scaffold. Depending on the negative or positive charge of the groups correctly embedded in these substituents, three-dimensional bio-structure to increase or decrease -log (IC50) values in the training set of 39 compounds was predicted. The test set of 11 compounds was used to evaluate the predictivity of the model. To generate 4D-QSAR model, the defined functional groups and pharmacophore used as topological descriptors in the calculation of activity were of sufficient statistical quality for training and test set, respectively (R2= 0.72 and Q2= 0.69). Ligand docking approach by using Dock 6.0 and Autodock Vina. These compounds include many flavonoid analogs, They were docked onto human families of p56lck PTKs retrieved from the Protein Data Bank, 1lkl.pdb.