Hatay'ın gündüz kelebekleri
Butterflies of Hatay
  1. Tez No: 329514
  2. Yazar: SEÇKİN YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Hatay ili gündüz kelebekleri, ekolojik, faunistik ve zoocoğrafik açıdan değerlendirmek amacıyla Mayıs 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında çalışılmış, Papilionoidea ve Hesperioidea üstfamilyalarına bağlı Papilionidae, Pieridae, Argynnidae (Nymphalidae), Satyridae, Lycaenidae ve Hesperiidae familyalarına ait toplam 57 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden toplam 324 örnek üzerinde değerlendirmeler yapılmış olup 7 türün (Polyommatus iphigenia, Polyommatus bellagrus, Melanargia grumi, Hipparchia semele, Coenonympha pamphilus, Melitaea interrupta, Charaxes jasius) Hatay Kelebek Faunası için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Her türün geçerli bilimsel adı, yöresel adı, sinonimleri, Türkiye'deki yayılışları ve vücut ölçümleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışma ile Hatay ili gündüz kelebekleri tür sayısı 138 olmuştur. Çalışmada tespit edilen ve adları geçen türlerin bilimsel isimlerinin kullanımı ve yazımında Uluslararası Zoolojik Nomenklatür Kurallarına (ICZN) dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study butterflies of Hatay have been studied in between may 2009 and september 2010 with the aim of evaluating in terms of ecological, zoogeographical and faunistic and totally 57 species have been champed bounded with upfamily Papilionoidea and Hesperioidea and which belongs Papilionidae, Pieridae, Argynnidae, Satyridae, Lycaenidae and Hesperiidae families. From this species totally on 324 samples evaluations have been done and 7 species (Polyommatus iphigenia, Polyommatus bellagrus, Melanargia grumi, Hipparchia semele, Coenonympha pamphilus, Melitaea interrupta, Charaxes jasius) have been new recorded for Hatay fauna. Informations about for each species scientific names, local names, synonyms, pervaiding in Turkey and body sizes have been given. With this work daytime butterflies of Hatay species numbers are 138. International Zoologic Nomenklature (ICZN) Rules have been noticed in using of scientific names and orthography of clamped and mentioned species.