Hatay il merkezinde yaşayan halkın et tüketim alışkanlıkları
Meat consumption patterns of the people living in the central of Hatay province
  1. Tez No: 329513
  2. Yazar: HATİCE GÜZEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Hatay İli Merkezinde ikamet eden tüketicilerin et tüketim alışkanlıkları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, 666 hane ile yapılan tüketici anketleri ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde frekans tabloları, yüzde (%) hesaplamalar ve grafiklerden yararlanılmıştır.Elde edilen sonuçlardan; ankete katılan tüketicilerin % 49'unun düşük (0-1500 TL), % 42'sinin orta (1501-3000 TL arası) ve % 9'unun ise yüksek (3001 TL ve üzeri) gelir grubunda yer aldıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte ankete katılan tüketicilerin % 28'inin tavuk eti, % 26'sının kırmızı et, % 10'unun balıketi ve % 22'sinin ise üçünü de tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca ankete katılan tüketicilerin % 57'sinin haftada bir, % 19'unun 15 günde bir, % 13'ünün ise ayda bir defa et tükettiği belirlenmiş olup, gelir düzeyi yüksek olan tüketicilerin kırmızı et tüketim miktarının yüksek, gelir düzeyi düşük olan tüketicilerin ise tavuk eti tüketim miktarının yüksek olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak; tüketiciler çoğunlukla tavuk etini tercih etmekte olup, et satın alırken damak tadının uygunluğuna dikkat etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Meat consumption patterns of people living in the central district of Hatay had been analyzed. Datas used in this study gathered up from the surveys of 666 houses. Frequency tables, per cent (%) calculations and graphics being used to analyze datas of this survey.Determined proportion of families were 49, 42 and 9 % for lower (0-1500 TL), medium (1501-3000 TL) and higher (more than 3001 TL) income levels, respevtively. Proportion of participants prefer chicken meat, red meat and fish were 27.5, 25.5 and 9.8, respectively. Ratio, preferring all there were 22 %. Besides that, proportion of meat consumption times once a week, once two weeks and once a month were 57, 19 and 13 %, respectively. Its concluded that families in higer income group mostly prefer red meat whereas lower income group prefer chicken meat.As a result, comsumers mostly prefer chicken meat and taste is the main reference of people while buying red meat.