İnşaat çeliği ve yassı mamul üreten demir çelik tesislerinde enerji verimliliği ve yan ürünlerin değerlendirilmesi
Energy efficiency of which iron steel companies are produced construction steel coil sheet products and evaulate by-products
  1. Tez No: 329536
  2. Yazar: VOLKAN GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİR GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, dünyadaki gelişmelerin ışığında Türk demir çelik sanayiinin enerji verimliliği konusundaki gelişimi değerlendirilmiştir ve sektörün uzun vadede rekabet edebilirliğini sürdürmeye yönelik strateji önerileri geliştirilmiştir. Verimlilik artışlarının yeterliliği ve girdi sarfiyatının bu tip işletmeler için planlanan miktarlardan fazla olup olmadığı hususları detaylıca incelenmiştir. İnşaat çeliği ve yassı mamul üreten demir çelik tesislerinde enerji verimliliğini arttırmaya yönelik hangi çalışmaların yapılacabileceği ve hangi çalışmalar ile enerji tasarrufları sağlanabileceği açıklanmıştır. Demir çelik tesislerinde yapılan verimlilik çalışmalarından örnekler verilmiştir ve bu örnekler üzerinden çıkarak tasarrufun ne kadar büyük olduğu ispatlanmıştır. Bu tasarruf oranlarının enerji maliyetleriyle ilişkilendirilmesi sonucu demir çelik şirketlerinin maliyetlerinde enerjinin verimli kullanılmasının ne denli önemli olduğu ifade edilmiştir. Ülkemizin enerji kaynakları açısından durumu ve bu durumun demir çelik sektörünü ne ölçüde etkilediği açıklanmıştır. Demir çelik sektöründe yan ürünlerinin değerlendirilmesinin hem maliyet hem de doğanın korunması açısından oldukça önemlidir ve bu hususta bir takım bilgiler çalışma içerisinde ortaya konulmuştur. Demir çelik sektörüyle birlikte diğer sektörlerinde bu sektöre ve ülke enerji verimliliğine ne tür katkılarda bulunduğu açıklanmıştır. Ülke enerji politikalarının sektör üzerindeki etkileri ve sektörün sorunları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in light of world developments in the Turkish iron and steel industry in the development of energy efficiency were evaluated and developed sector strategy recommendations for sustaining long-term competitiveness. Productivity increases have remained inadequate, and entered the businesses planned for this type of consumption shall not exceed the levels are examined in detail. Producing construction steel and flat products of iron and steel plants to increase energy efficiency, energy savings can be provided by studies which studies and which are described. Iron and steel plants, and these examples are examples of studies on the efficiency savings out of what proved to be too large. These costs relate to energy saving rates as a result of the use of iron and steel companies, how important it is stated that the cost of energy-efficient. Status of our country in terms of energy sources and to what extent this affects the situation described in iron and steel sector. Evaluation of iron and steel industry by-products in terms of both cost and the protection of nature in this respect is very important, and some information put forward in the study. Iron and steel sector and other sectors have contributed to this sector and the country described what kind of energy efficiency. Effects on the country's energy policies and the industry sector are given detailed information about the problems.