Aromaterapide kullanılan Laurus nobilis L. (defne) bitkisinin uçucu yağ içeriği, toprak yapısı ve bitki elementlerine çevresel koşulların etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of environmental conditions on essential oil content, soil structure and plant elements of Laurus nobilis L.
  1. Tez No: 789396
  2. Yazar: HALİL FURKAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ELKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, aromaterapide uçucu yağları kullanılan ve farklı lokasyonlardan alınan Laurus nobilis L. (defne) (Lauraceae) bitkisinin yaprak ve meyvelerinin uçucu yağ içeriklerine, örneklerin alındığı bölgedeki toprak yapısına ve bitki elementlerine çevresel faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Hatay (Samandağ), Hatay (Yayladağ) ve Sinop'tan örnekler alınmıştır. Defne bitkisinin yaprak ve meyve örneklerinin uçucu yağları su distilasyonu yöntemiyle çıkarılarak, kimyasal bileşenler gaz kromatografisi-kütle spektrometresinde (GC-MS) tanımlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, 1,8-sineol yaprak ve meyve uçucu yağlarında, farklı miktarlarda olmak üzere ana bileşen olarak tanımlanmıştır. Toprak örneklerinin analizinde saturasyon, pH, iletkenlik (Tuz), kireç, yarayışlı potasyum, fosfor ve organik madde değerlerine bakılmıştır. İncelenin parametreler farklı lokasyonlarda değişkenlik göstermişlerdir. Ayrıca yaprak ve meyvelerin içerisindeki kimyasal elementler ve miktarları, indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) cihazında tanımlanmıştır. Kimyasal element analiz sonuçlarına göre Mg, P, K, Ca ve Mn en yüksek oranda çıkan elementlerdir. Yaptığımız literatür taramasında, çalışmamızdaki lokasyonların toprak özellikleri ve bu lokasyonlardan alınan bitki örneklerinin farklı organlarının kimyasal içerikleri çalışmalarına rastlanmamıştır. Dolayısıyla çalışmamızda kullandığımız parametreler ilk kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of environmental factors on the essential oil content of leaves and fruits of Laurus nobilis L. (Lauraceae) plant, the essential oils of which are used in aromatherapy and taken from different locations, the soil structure and plant elements in the area where the samples were taken, were investigated. Within the scope of the study, samples were taken from Hatay (Samandağ), Hatay (Yayladağ), and Sinop. The essential oils of the leaf and fruit samples of the laurel plant were extracted by water distillation method, and the chemical components were identified in gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). According to the results of the study, 1,8-cineol was identified as the main component in leaf and fruit essential oils, with different amounts. In the analysis of soil samples, saturation, pH, conductivity (Salt), lime, useful potassium, phosphorus, and organic matter values were examined. The parameters examined varied in different locations. In addition, chemical elements and their amounts in leaves and fruits were defined in an inductively coupled plasma-mass spectrometer (ICP-MS) device. According to the results of chemical element analysis, Mg, P, K, Ca and Mn are the elements that come out at the highest rate. In our literature review, the soil properties of the locations in our study and the chemical contents of different organs of the plant samples taken from these locations were not found. Therefore, the parameters we used in our study were made for the first time.