Türkiye denizlerinde bulunan Akdeniz ve İndo-Pasifik kökenli denizanalarının filogenetiği
Phylogenetic of the Mediterranean and Indo-Pasific orgin jellyfish in Turkish waters
- Tez No: 329548
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Türkiye denizlerinde bulunan Atlantik ve İndo-Pasifik kökenli, Cassiopea andromeda, Rhizostoma pulmo ve Aurelia aurita türlerinin filogenetik ilişkileri belirlenmiştir. Bu türlerin, mtDNA 16S rDNA geni PCR ile çoğaltıldıktan sonra, restriksiyon parçası uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile BsurI, AluI, Hin6I, RsaI olmak üzere 4 polimorfik sınırlama enziminin muamelesi sonucu toplam genin uzunluğu ortalama olarak 1851 baz çifti uzunluğunda bulunmuştur. PCR-RFLP yöntemi ile tüm türlerde toplam 5 haplotip gözlenmiştir. C. andromeda, R. pulmo ve A.
Özet (Çeviri)
In this study after mitochondrial DNA 16S rDNA was amplificated by polymerase chain reaction, restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) assay was used to analyse the phylogenetic relationships among the Indo- Pasific and Atlantic jellyfish Cassiopea andromeda, Rhizostoma pulmo, Aurelia aurita species. 4 polymorfic restiction enzyme, BsurI, AluI, Hin6I, RsaI were used respectively. The complete gene lengt mean length is found 1851 bp by the result of the amplification the mtDNA 16S rDNA by PCR. A total of 5 haplotypes were detected by PCR- RFLP method from all species. To determine genetics differences between C. andromeda, R. pulmo and A.