İskenderun Körfezi'nde bulunan Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884'nın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological aspects of Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884 in İskenderun Bay
- Tez No: 453395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nde dağılım gösteren Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884'nın bazı biyolojik özelliklerini belirlenmiştir. Örnekler trol, pareketa ve uzatma ağları ile yapılan avcılık ile temin edilmiştir. İskenderun Körfezi'nde Eylül 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılan aylık örneklemeler ile toplam 560 adet birey incelenip %40,18 (225) dişi, %59,82 (335) erkek olarak saptanmıştır. Çalışmada S. chrysotaenia'nın boy aralığının 14,0-34,9 cm, ağırlık aralığının 17,03-211,76 gr arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Dişi ve erkek bireyler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W = 0.0117xL2.7922 ve W = 0,0097xL2,8517 olarak bulunmuştur. S. chrysotaenia bireylerinin negatif allometrik büyüme gösterdiği görülmüştür. Otolitten yaş okumaları sonucunda, dişi ve erkek bireyler için yaşlar; minimum 1 yaş, maksimum 6 yaş grubu olarak belirlenmiştir. Von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri dişi bireyler için; L∞=58,907 cm, K=0,090 yıl-1, t0=2,686 yıl, erkekler için; L∞=58,470 cm, K=0,091 yıl-1, t0=2,647 yıl ve dişi+erkek bireyler için L∞=58,682 cm, K=0,095 yıl-1, t0=2,655 yıl olarak hesaplanmıştır. Ortalama kondisyon faktörü dişi bireylerde 0,610±0,043, erkek bireylerde 0,609±0,044 ve dişi+erkek bireylerde 0,609±0,044 olarak bulunmuştur. İlk cinsi olgunluk boyu, dişi ve erkekler için sırasıyla 18,38 cm ve 18,46 cm olarak belirlenmiştir. Aylık gonadosomatik indeks (GSI) değerleri, Sphyraena chrysotaenia'nın Nisan, Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında üremenin gerçekleştiği görülmektedir. Toplam anlık ölüm oranı (Z) 0,503 Doğal Ölüm Oranı (M) 0,226 Avcılık Ölüm Oranı (F) 0,277 olarak tespit edilmiştir. Ekonomik değeri yüksek olan ve Akdeniz ekosisteminde yer alan Hint-Pasifik kökenli bu türün biyolojisi Türkiye denizlerinde ilk defa çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological characteristics of Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884 determined in Iskenderun Bay. The samples were collected with trawl, purse seine and gill nets. A total of 560 individuals were examined by sampling monthly September 2015 - August 2016 in the years. The examined sample includes 225 (40.18%) female and 335 (59.82%) male specimens. The total length distribution of S. chrysotaenia ranged from 14.0-34.9 cm, and the weight distribution from 17.03-211.76 g. Growth equations for females and males were calculated as respectively W = 0.0117xL2.7922 and W = 0,0097xL2.8517. The minimum and maximum ages determined based on otholit readings for females and males ranged from 1 to 6. The growth of S. chrysotaenia was determined as negative allometric. Von Bertalonffy growth parameters were L∞ = 58.682 cm, K= 0.095 year-1, t0 = 2.655 years for females, L∞ = 58.907 cm, K = 0.090 year-1, t0 = 2.686 years for males, and as L∞ = 58.470 cm, K = 0.091 year-1, t0 = 2.647 years for combined sexes. The mean condition factor of females, males and all population were found as 0.610±0.043, 0.609±0.044 and 0.609±0.044 respectively. Length at first maturity for female and male were estimated 18.38 cm and 18.46 cm respectively. The monthly GSI values are showed spawns of S. chrysotaenia between April-May-July and August. Instantaneous mortality rate (Z) was calculated as 0,503, natural mortality rate (M) 0,226, fishing mortality rate (F) 0,277. The Indo-Pacific origin of the biology of this species for Turkish Seas which has high economic value and is located in the Mediterranean ecosystem, has been studied for the first time in the Mediterranean ecosystem.