E-camı/epoksi tabakalı kompozitlerde düşük hızlı darbe davranışının sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
An investigation of low velocity impact behavior of E-glass/epoxy laminated composites using finite element method
- Tez No: 329549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, düşük hızlı darbeye maruz E-camı/epoksi tabakalı kompozit plakaların dinamik cevabı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sonlu elemanlar yönteminde incelenen darbe modeli, deneysel veriler dikkate alınarak oluşturulmuştur. Darbe uygulanacak kompozit plaka 140 x 140 x 3 mm ebatlarında, 16 tabakalı ve [0°,-45°,+45°,0°,90°,+45°,-45°,0°]s oryantasyon dizilişine sahiptir. Vurucu kütlesi 17 kg'dır. Darbe ucu 24 mm çapında ve yarı küresel uçlu bir geometriye sahiptir. Darbe testleri 2 m/s, 2.5 m/s, 3 m/s, 3.5 m/s, 4 m/s'lik çarpma hızlarında yapılmıştır. Kullanılan kompozit plaka dört tarafı ankastre olarak ve üzerine uygulanan darbe plakanın merkezine gelecek şekilde uygulanmıştır. Yapılan sonlu elemanlar analizi sonucunda elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak hız-zaman, ivme-zaman, temas kuvveti-zaman ve yer değiştirme-zaman değişimleri grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic response of composite laminated plates, subjected to low-velocity impact, was investigated by using finite elements method. The finite element impact model was prepared by considering the experimental setup. The composite model was 16 plies with a stacking sequence of [0°,-45°,+45°,0°,90°,+45°,-45°,0°]s and 140 mm x 140 mm x 3 mm in dimension. The total mass with the impactor was 17 kg. The specimen was clamped at all edges and impacted by an impactor with a 24 mm diameter hemispherical head. The analyses were performed at 2 m/s, 2.5 m/s, 3 m/s, 3.5 m/s and 4 m/s velocities. The results of velocity-time, acceleration-time, contact force-time and displacement-time were given in graphics.