Tek sıra devamlı anastomoz ve çift sıra klasik anastomozun karşılaştırılması
- Tez No: 32956
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
9.ÖZET Ekstramukozal serosubmukozal devamlı dikişle yapılan kolon anastomozu klasik çift sıra kolon anastomozu ile 18 'er tavşandan oluşan 2 grup üzerinde karşılaştırıldı. Denekler 6'lı gruplar halinde postoperatif 4., 10., 14. günlerde sakrifiye edilerek makroskopik ve mikroskopik inceleme yapıldı. Patlama basıncı ve kopma kuvveti ölçüldü. Anastomozların aljinat modelleri çıkarıldı. Grupların karşılaştırılması sonucunda operasyon süreleri, kopma kuvveti ve patlama basıncı değerleri arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı bulunurken, histolojik değerlendirmede de primer yara iyileşmesi ve epitelizasyonun ekstramukozal serosubmukozal devamlı dikiş kullanılan 1. grupta daha iyi olduğu görüldü. Sonuçta, tek sıra,uzun sürede absorbe olan dikiş malzemesi (poiydioxanone) kullanılarak devamlı dikiş tekniği ile yapılan ekstramukozal serosubmukozal anastomozun klinikte güvenlikle kullanılabileceği kanaatine varıldı. 34
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY Extramucosal.serosubmucosal single layer anastomosis with continuous absorbable sutures (Group 1) and double layer sutures (Group 2) on colonic anastomosis were compared on 18 rabbits in each group.The animals were sacrified postoperatively on 4,10,14 th days.Histologic and macroscopic observations, bursting pressure, breaking strenght measurements and alginate models were made. On statistical analysis the difference of operation times, bursting pressures and breaking strenghts were found to be meaningful. On histologic assesment wound healing and epitelization in Group 1 was better. As a result extramucosal.serosubmucosal continious single layer anastomosis made with absorbable suture materials with long half strenght time (polidioxanone) were found to be safe in clinical use. 35