Yüksek sıcaklıkta akışa sahip endüstriyel bacalarda hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi
Computational fluid dynamics analysis of industrial chimneys (without economizers) having high temperature flow
  1. Tez No: 329562
  2. Yazar: AYKUT GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ADİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, demir ve çelik sektöründe kullanılan 85 m yükseklik ve 3,62 m giriş çapına sahip ekonomizersiz bir tav fırın bacasının iç akışı Standart k-epsilon, RNG k-epsilon, Realizable k-epsilon ve Standart k-omega modelleri ile Ansys 14.0 paket programı ile çözülmüştür. 101 MW kapasiteli endüstriyel tav fırın bacasının iç akışının her bölgesindeki sıcaklık ve hız alanlarının etkileşimi Re=178.810 için ortaya konulmuştur. İncelenen türbülans modelleri arasında standart k-omega türbülans modelinin, baca içerisindeki akım ve sıcaklık alanlarını belirlemede daha başarılı olduğu, realizable k-epsilon türbülans modelinin ise baca içi akışı modellemede oldukça yetersiz kaldığı belirlenmiştir.Sonuç olarak ekonomizer kullanılmayan tav fırınlarında ısı geri kazanımı uygulamalarında ve geliştirilmesinde tav fırını içerisindeki akış yapısının belirlenmesi ve bu akış yapısına uygun sıcaklık dağılımlarının elde edilmesi ve yorumlanması ile katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the internal flow of a annealing furnace chimney without economizer used in the iron and steel industry, having a 85 m height and a 3,62 m inlet diameter, using Standart k-epsilon, RNG k-epsilon, Realizable k-epsilon and Standart k-omega models has been solved by Ansys 14.0 software for Re=178.810. The capacity of the hot rolling mill furnace is 101 MW. Among the turbulence models, the Standard k-omega model is found more successful in predicting flow and temperature fields inside the chimney and the realizable k-epsilon model is found quite inadequate among all turbulence models tested. The results of the present study are expected to be used in annealing furnaces without economizer, contributed to the heat recovery applications and development determination of the flow pattern in the annealing furnace and obtaining temperature distribution within the flow according to the structure and with interpretation.