Tarihi kentlerde kimlik sorunu: Kilis örneği
The problem of identity in historical cities: A case study for Kilis
- Tez No: 329567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hızlı nüfus artışı ve artan göç etkisiyle, yapılan yanlış imar uygulamaları, kaçak yapılar, kullanıcı hasarları, kent dokularının bozulmasına ve tarihi kimliklerin kaybolmasına neden olmaktadır. Geleneksel dokuyla uyumlu olmayan yeni yerleşim yerleri, düzensiz alanlar oluşturmaktadır. Bu uyumsuzluk sonucunda pek çok kentte benzer yapılaşmanın oluştuğu ve kentlerin geleneksel dokularını kaybetme sürecine girdiği görülmektedir. Çalışma Kilis Kentsel Sit alanı içerisinde yürütülmüştür. Araştırmada alan içerisinde bulunan tarihi yapılara, geleneksel mimari örneklere ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Çalışmanın amacı günümüz itibariyle Kentsel Sit alanında bulunan tarihi yapıların durumunu, kullanımını irdelemek ve gelecek nesillere aktarımını sağlayacak şekilde koruyarak yeni işlevler yüklemek ve kullanılabilirliği arttırmaktır. Değerlendirme sonucunda Kentsel Sit alanı içerisinde çok sayıda tarihi yapının bulunduğu, bunların bir kısmının onarıldığı, bir kısmının ise terk edildiği görülmüştür. Bakımsızlık etkisiyle bozulma yaşayan tarihi dokunun korunarak, kullanım alanlarının geliştirilmesi ve aktif hale getirilmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the effect of rapid population growth and increased migration, improper zoning applications, illegal structures, user damage cause urban tissue degradation and loss of historical identities. New settlements that are not compatible with traditional tissue create irregular areas. In many cities, it is observed that similar construction emerges and cities begin to lose their traditional tissue as a result of this mismatch. The study carried out in the area of Urban Conservation of Kilis. In the study, it was given place to historic structures in the study area, traditional architecture and application examples. The purpose of the study is to examine the status and using of historical buildings placed in area of Urban Conservation as of today and, is to load new functions and to increase the availability by protecting to transmission to future generations. As a result of evaluation, it is observed that there are many historical structures in area of Urban Conservation. However, it is seen that some of them have been repaired, on the other hand, some of them have been abandoned. It has been foreseen that historical tissue damaged due to negligence should be protected and activated.