Bazı rasyonel fark denklemlerinin lineerleştirme ile çözümleri, kararlılığı ve periyodikliği üzerine
On solutions with linearization, stability and periodicity of some rational difference equations
  1. Tez No: 329580
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; fark denklemlerine değinilmiş çalışmanın önemi hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde fark denklemleri ve rasyonel fark denklemleri ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde fark operatörü, kaydırma operatörü, fark denklemi, denge noktası, kararlılık kavramları ifade edilmiş, bu kavramlarla ilgili bazı teorem ve örneklere yer verilmiştir. Ayrıca , fark denklemlerinin çözümleri, bu çözümlerin başlangıç şartlarına göre durumları ve bu çözümlerin lokal asimptotik kararlılığı incelenmiştir. Yine bu bölümde fark denklem sisteminin çözümleri ve çözümlerin periyodikliği araştırılmıştır.Dördüncü bölümde yapılan çalışmada elde edilen bulgular aktarılmıştır.Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first chapter, importance of this study is explained.In the second chapter, some information about the studies on difference equations and rational difference equations are given.In the third chapter the terms difference operator, shift operator, difference equation, equilibrium point, stability are represented and some examples and theorems are given about this terms. Also , , non-linear difference equations solutions, situations according to initial values of these solutions and local asymptotic stability of these solutions have been examined. Again in this chapter solutions and periodicity of solutions of difference equations system are studied.In the fourth chapter evidences of this study are explained.In the fifth chapter results of this study are given.