Bazı rasyonel fark denklemlerinin periyodikliği, çözümleri ve kararlılığı üzerine bir çalışma
A study on periodicty and stability solutions of some rational difference equations
  1. Tez No: 167715
  2. Yazar: TANER KUMCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI RASYONEL FARK DENKLEMLERİNİN PERİYODİKLİĞİ, ÇÖZÜMLERİ VE KARARLILIĞI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Taner KUMCU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Matematik Öğretmenliği Programı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Cengiz ÇINAR 2005, 38 sayfa Jüri : Prof. Dr. Eşref HATIR Yrd. Doç. Dr. Cengiz ÇINAR Yrd. Doç. Dr. Ramazan TÜRKMEN Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; rasyonel fark denklemlerinin çözümleri ve periyodikliği ile hangi sonuçlara ulaşılabileceğini göstermeyi amaçladık. Bu nedenle, rasyonel fark denklemlerinin çözümleri ve periyodikliği ile ilgili yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde; çalışmamız için gerekli olan temel kavramları verdik.Üçüncü bölümü iki kısımda ele aldık. Birinci kısımda bazı rasyonel fark denklemlerinin çözümlerini ve periyodikliğini inceledik. İkinci kısımda asıl X H~ X X H~ X amacımız olan xn+1 = - - - - ve xn+l = -- denMemlerinin çözümlerinin XnXn-2 + ^ XnXn-3 + * global asimptotik kararlılığım inceledik. Dördüncü bölümde de sonuç ve önerilere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Rasyonel Fark Denklemi, Periyodiklik, Kararlılık ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms Thesis A STUDY ON PERIODICTY AND STABILITY SOLUTIONS OF SOME RATIONAL DIFFERENCE EQUATIONS Taner KUMCU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Secondary Mathematics Teaching Program Supervisor : Asist. Prof. Dr. Cengiz ÇİNAR 2005, 38 pages Jury : Prof. Dr. Eşref HATIR Asist. Prof. Dr. Cengiz ÇÎNAR Asist. Prof. Dr. RAMAZAN TÜRKMEN This study consists of three sections. In the first section, our aim is that we want to show which results may be detected concerning stability, periodicty and solutions of some rational difference equations. Thus, we gave information about stability, periodicty and solutions of some rational difference equations which were studied before. In the second section, we gave necessary concept for our study. In the third section, we took it in two parts; firstly, we investigated periodicty solutions of some rational difference equations. Then we investigated global stability of some rational difference equations, which is our main aim Vx-5^ and *H+1=^^- XnXn-2 + 1 XnXn-3 + J- Summarization and recommandations are given in this final part. KEYWORDS: Rational Difference Equation, Periodicty and Stability. m