Cr3+, Cr6+ tipi pasivasyon ajanlarının ve koruyucu yağların, sürekli sıcak daldırmayla galvanizleme metodu kullanılarak üretilmiş, DX51D+Z kalite galvanizli sacların korozyon dirençlerine etkilerinin incelenmesi
Investigetion of the effects of Cr3+, Cr6+ type passivation agents and rust preventive oils on corrosion resistance of hot dip galvanised DX51D+Z grade steel sheet
  1. Tez No: 329585
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Galvanizlenmiş sacda, sürekli çinko tabakası, çevresel etkilerin önünde bariyer oluşturarak çelik fazını korur. Fakat çoğu zaman, çinko tabakasında gelişen ve çinkonun sürekli tabakasında deformasyonlar oluşturan beyaz pas, bir süre sonra ilerler ve çelik tabakasında kırmızı pas oluşumu başlar. Ayrıca, boyanarak kullanılmak üzere üretilen galvanizli sacların yüzeyi skin-pass işlemi ile pürüzlendirildiğinden, yüzey alanının artmasına ve deformasyonuna bağlı olarak kolayca oluşan beyaz pas, boya filmi ile galvaniz yüzeyi arasında gevşek bir ara tabaka oluşturarak boya filminin yapışma kabiliyetinde zaafiyetlere sebep olur.Boyanmak üzere üretilmiş galvanizli sacların, boyanana kadar geçen stoklanma ve sevkiyat süreleri içerisinde beyaz pastan korunması için yüzeyleri koruyucu yağlar ile kaplanır. Piyasada çok sayıda firma tarafından üretilen bir çok koruyucu yağ bulunmaktadır. Galvaniz üreticileri için yağ seçimi kritiktir, fakat galvaniz üreticileri tarafından bu yağların korozyondan koruma performanslarının belirlenmesi için, ayırdedici bir test ve değerlendirme metodu bulunmamaktadır. Bu çalışma, koruyucu yağların performanslarının belirlenebilmesi için bir test ve değerlendirme metodu önermektedir. Bu metot, nötral tuzlu su sisinine maruz bırakılan numunenin, 9. saatteki % beyaz pas miktarının şablon ile belirlenmesi esasına dayanmaktadır.Cr6+ ve Cr3+ tipi pasivasyonların performansları incelenmiş, 11,71 mg/m2 Cr6+ bulunduran galvanizli sacın korozyon direncini sağlamak için, Cr6+'nın 2,5 katı kadar Cr3+ oluşturmak gerektiği görülmüştür. Ayrıca koruyucu yağ ile krom pasivasyonları kıyaslanmış ve bu iki koruma tipinin birbirinin ikamesi olamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zinc layer, protects the base steel from the environmental effects by acting as a barrier. But quite often, the white rust grow and causes some deformation on the continuous zinc layer, some after, penetrates to the base steel and launches the formation of red rust. Also, the easily formed white rust on the increased surface area and deformation on galvanize surface for color coating due to roughening by skin pass process, causes loss of addhesion of the paint film on galvanise by acting as a flagging sandwich layer between paint film and galvanised surface.The galvanise sheet surface which are produced for color coating are coated by a thin protective oil layer to protect the surface from white rust during storage and shipping. There are a lot of different oil produced by different producers on the market. The protective oil selection is critical for galvanisers but there is not a discriminant test and evaluation method for galvanisers to rate the corrosion protection performance of the oil. This study offers a test and evaluation method for determination of the protection performance of rust preventive oils. The offered method is based on evaluation of % white rust content of the sample exposed to neutral salt spray fog for 9 hours, by means of a template.The corrosion protection properties of Cr6+ and Cr3+ type passivation agents are investigated. The study finds out, the quantity of Cr3+ type passivation agent on the surface must be approximately 2,5 times more comparing with the Cr6+ type passivation agent, to achieve the same corrosion resistance of the galvanise surface including 11,71 mg/m2 of Cr6+ . The study also gives a result as the rust prevention oil and passivation systems are not replacable for each other.