Er,cr: Ysgg lazer ile kök kanal şekillendirmesinin dentinalmikro çatlak oluşumuna etkisinin ın vitro incelenmesi
Dentinal microcrack formation during root canal preparations by er,cr: Ysgg laser
- Tez No: 549297
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı el eğesi kullanılarak yapılan ve erbium, chromium:yttrium, scandium, gallium, garnet (Er;Cr:YSGG) lazer (Waterlase iPlus; Biolase Technology, Inc., San Clemente, CA, ABD) ile EndoLase Radial firing tip (RFT) lazer ucu kullanılarak yapılan kök kanal şekillendirmesi sonrası bu sistemlerin kök dentininde mikro çatlak oluşumuna etkisini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada 150 adet çekilmiş tek köklü insan mandibular premolar dişi kullanılmıştır. Dişler kök boyları 13 mm olacak şekilde su soğutmalı elmas frezle dekorone edilmiştir. Periodontal ligamenti taklit etmesi amacıyla köklerin sement yüzeyleri silikon ölçü maddesiyle kaplanmıştır ve akrilik bloklara gömülmüştür. Örneklerin çalışma boyları anatomik apeksten 1mm kısa olacak şekilde ayarlanmıştır. Şekilendirme için hazır hale getirilen 150 adet örnek rastgele 5 gruba ayrılmıştır. El eğesi grubundaki örnekler (n=30) İSO standartlarına göre #40'a kadar standart K tipi el eğesi ile genişletilmiştir. Lazer ile şekillendirilecek diğer 4 gruptaki 120 örnek öncelikle #25'e kadar K tipi el eğeleri ile genişletilip farklı güç (1.25 W, 2 W, 3 W, 4 W) değerlerinde ve ortak olarak üreticinin tavsiyesi doğrultusunda 50Hz frekans, %34 su, %24 hava olacak şekilde ayarlar yapılarak Er,Cr;YSGG lazer (RFT2 and RFT3, Endolase, Biolase Technology) kullanılarak genişletilmiştir. Şekillendirmeler tamamlandıktan sonra örneklerin 3,6 ve 9. mmlerinden kesitler alınmıştır ve kesitlerin yüzeyleri stereomikroskopta incelenerek mikro çatlak açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre oluşan mikroçatlakların yüzdesi değerlendirildiğinde, el eğesiyle şekillendirilen grup ve Er,Cr;YSGG lazer ile şekillendirilen diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. (p>0.05) Sonuç olarak Er,Cr;YSGG lazer tekniğinin kök kanallarının şekillendirilmesini kolaylaştırdığı ve el eğesi tekniğiyle karşılaştırıldığında mikro çatlak oluşumuna etkisinin benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the formation of microcracks following root canal preparation performed with hand files and erbium, chromium:yttrium, scandium, gallium, garnet (Er;Cr:YSGG) laser (Waterlase iPlus; Biolase Technology, Inc., San Clemente, CA, USA) irradiation with the EndoLase Radial firing tip (RFT) Root Canal Therapy Kit. In this study one hundred and fifty extracted single-rooted human mandibular premolar teeth were decoronated by using a diamond coated bur with water-cooling, leaving roots 13 mm in length. A silicon impression material was used for coating the cemental surface of roots to simulate periodontal ligament space. All roots were then embedded in acrylic blocks. The working length was set at 12 mm, 1 mm short of the anatomical apex. 150 samples prepared for shaping are divided into 5 separate groups. In the hand instrumentation group (n=30 teeth), the samples were prepared conventionally using standard K-files enlarged up to master apical file ISO size 40. Other 120 samples to be expanded by laser are divided into 4 groups. Instrumentation of samples in these 4 groups was done up to #25 K-file and then the canals of each group were irradiated by an Er;Cr:YSGG laser using (RFT2 and RFT3, Endolase, Biolase Technology) with the different power settings (1.25 W, 2 W, 3 W, 4 W) and the other panel settings; 50 Hz frequency, 34 % water, and 24% air according to manufacturers' recommendations. Roots were then sectioned at 3, 6, and 9 mm from the apices, and the cut surfaces were observed under a microscope and checked for presence of dentinal microcracks. As a result, the prevalence of microcracks showed no significant difference (p>0.05) between the roots prepared with the hand files when compared with the other grups prepared with the Er;Cr:YSGG laser. In conclusion the Er,Cr:YSGG laser technique facilitated enlargement of root canals and showed similar microcrack formation when compared with the hand instrumentation technique.