Geotechnical investigation of a landslide: A case in Betic cordillera
Bir heyelanın geoteknik incelenmesi: Betic cordillera'da bir vaka analizi
- Tez No: 329629
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEM AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, İspanya'nın Granada şehri civarında uzanan Betic Cordillera sıradağları içerisinde yer alan bir heyelan bölgesinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, öncelikle heyelan türleri ve süreci etkileyen unsurlar ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. Aynı amaçla, heyelan bölgesi ve çevresi jeolojik ve tektonik olarak incelenmiştir. Morfolojik ve jeolojik haritalama, sondaj uygulaması ve Schmidt testlerini içeren detaylı bir arazi çalışmasından sonra, çalışma alanın geoteknik karakteristiğini belirlemek için laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen laboratuvar ve arazi verileri, SLOPE/W yazılımında heyelan alanı için şev stabilite analizinde kullanılmıştır. Heyelan bölgesinin başlangıç durumu, ankraj ve kazık stabilizasyon uygulamalarını da kapsayan durumları içim statik ve dinamik koşullar altında güvenlik sayıları hesaplanarak, güvenlik performansı karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada her durum için olasılık analizi ile kritik parametrelerin etki derecesini incelemek için duyarlılık analizi gerçekleştirilmiştir. Son olarak, ankraj ve kazık stabilizasyon uygulamalarının maliyetleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışma alanında yapılan varsayımlara göre stabilite sorunlarının özellikle dinamik koşullar altında meydana geldiği ve kütle hareketlerinin 1. ve 3. katmanlar arasında yer alan ezik zon tabakasında olduğu anlaşılmaktadır. Bu zon tabakasının residuel kayma gerilme parametreleri, kütle hareketinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın bir kısmı, Erasmus değişim programı öğrencisi olarak Granada Üniversitesi'nde (Granada, İspanya) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate an actual landslide area in Betic Cordillera, Granada, Spain. For that purpose, firstly literature review is given on landslide types and processes that drive them. For the same purpose, the landslide area and surrounding are investigated geologically and tectonically. After a detailed field studies, including morphological and geological mapping, drilling work, Schmidt test in-situ and laboratory tests are performed for determination geotechnical characteristics of the study area. The collected laboratory and in-situ data is then utilized for stability analysis of the landslide area using SLOPE/W software. The slope stability factors of safety are calculated for the unstabilized slope, stabilized slope with the anchor and stabilized slope with the pile under static and dynamic conditions. The stability of slope specified by a factor of safety before and after stabilization is compared in this study. Furthermore, probabilistic analysis perform for each case in this study. Also, a sensitivity analysis is conducted for the effects of the critical parameters. Lastly, It is investigated the cost comparison of using the anchor or the pile for the current slope. Consequently, it is point out that based on assumptions made in study area, the stability problems particularly would be likely under dynamic conditions and generally mass movements are expected to occur between the crushed zone (Layer 2) of Layers 1 and 3. That area has residual shear strength parameters and it plays an important role in this landslide area. Some part of this work was conducted in Granada, Spain as a student within the Erasmus exchange program.