Poliolefinlerde oksijen gaz geçirgenliğine etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters effecting oxygen gas permeability in poliolefins
- Tez No: 329630
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda büyük miktarlarda polietilen (PE) ve polipropilen (PP) malzemelerini içeren poliolefin pazarı, otomobil, dayanıklı tüketim malları, esnek paketleme ve sağlık endüstrilerindeki gittikçe artan kullanımından dolayı çok hızlı büyümektedir. Polipropilen, polietilen ile kıyaslandığında düşük fiyatlı oluşu ve daha iyi ısısal kararlılık gösterdiğinden dolayı paketleme uygulamaları için ilgi çekici aday malzemedir. Çalışmamızda poliolefinlerin oksijen bariyer ve diğer özelliklerinin geliştirilmesi için polipropilen ve polietilenden kil ve ZnO kullanılarak nanokompozit üretilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Nanopartiküllerin optimum miktarını belirlemek için çeşitli oranlarda PP/kil, PE/kil, PP/ZnO, PE/kil ikili nanokompozitleri ve PP/kil/ZnO, PE/kil/ZnO üçlü nanokompozitleri, hazırlanmıştır. Kompozitlerin farklı sıcaklıklardaki oksijen bariyer özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar dolgulu poliolefin malzemelerin dolgusuz poliolefinlere göre daha düşük oksijen geçirgenliğine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The polyolefin market, which comprises large volume of materials such as polyethylene (PE) and polypropylene (PP), has experienced highest growth in recent years due to increased utilization in the automobile, consumer durables, flexible packaging and health industries. Polypropylene (PP) is an attractive candidate material for packaging applications because of its low cost and improved thermal stability compared with polyethylene. This research has concentrated on the development of methods for creating clay and ZnO nanocomposites with polypropylene (PP) and polyethylene (PE) for the purpose of improving oxygen barrier and other properties of polyolefins. PP/clay, PE/clay, PP/ZnO, PE/ZnO binary nanocomposites and PP/clay/ZnO, PE/clay/ZnO ternary nanocomposites were produced with different compositions to determine the optimum amount of nanoparticles. The oxygen barrier properties of the composites were determined at different temperature. The results showed that the filled polypropylene exhibits lower gas permeability compared to the unfilled polypropylene.