Radyo frekans tanımlama teknolojisinin tedarik zinciri yönetimine katkıları
The contributions of radio frequency identification technology to supply-chain management
  1. Tez No: 329650
  2. Yazar: OZAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz değisen ve gelisen kosulları göz önüne alındığında müsteri ihtiyaçları da çokhızlı bir sekilde değismektedir. Bu zorlu kosullarda ayakta kalabilmenin sartı da müsteriihtiyaçlarını iyi öngörmek ve bu ihtiyaçları mümkün olduğunca hızlı ve maliyetleriminimize edecek bir sekilde karsılamaktır. Bu yüzden isletmeler tedarik zincirlerinidaha etkin hale getirmek istemektedirler. Böylece ihtiyaçların doğru tespiti, ihtiyacıkarsılayacak hammadde ve yarı mamullerin zamanında tedariki, nihai ürünlerinzamanında depolanması ve siparislerin zamanında müsteriye sevki mümkün olacaktır.Bu da isletmelere rekabet avantajı kazandırmasının yanı sıra müsteri memnuniyetini deyükseltecektir.Stok, depolama ve dağıtım operasyonları ise tedarik zinciri içinde önemli bir yeresahiptir ve bu operasyonların etkin olması doğrudan tedarik zincirinin tüm halkalarınayansıyacak ve tedarik zincirinin etkinliğini artıracaktır. Stok, depolama ve genel olarakbütün Tedarik Zinciri operasyonlarında birçok bilgi teknolojisi kullanılmaktadır. AncakBar Kod Teknolojisi, depolama ve dağıtım operasyonlarına bir izlenebilirlik vedoğruluk kazandırmaktadır ve tedarik zincirinin etkin yönetimine önemli bir katkısunmustur. Fakat günümüz gelisen kosulları artık bu teknolojinin yetersiz kalmasınasebep olmustur. Depolama operasyonlarında ürün bar kodlarını okutarak raflarayerlesim yapılması ve siparislerin her ürünü teker teker okutarak çıkarılması sözkonusudur. Yine dağıtım operasyonlarında ürünlerin her bir hareket noktasında (birlojistik birime girmesi veya baska bir lojistik birime girmesi) teker teker okutulmasısürece bir izlenebilirlik kazandırıyor. Ancak bu islemler sürece izlenebilirlik kazandırsada aynı zamanda süreci bir o kadar da yavaslatıyor. Aynı zamanda bar kodteknolojisinde insan da isin içine giriyor. ?nsan ile birlikte hatalar da isin içinegirdiğinde bar kod teknolojisi hem yavas hem de hatalı bir operasyon sağlıyor. Amadeğisen kosullar operasyonların hızlı ve hatasız olmasını zorunlu kullanıldığından dahaileri bir bilgi teknolojisine ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada RFID Teknolojisi isin içinegiriyor.RFID Teknolojisi, basta tedarik zincirini en çok etkileyen süreçler olan stok ve depoyönetimi olmak üzere tüm süreçleri insandan olabildiğince bağımsız kılıyor ve insanhatasını minimize ediyor. Tezin sonunda yer verilen uygulama örneğinde ise HorozLojistik depolama operasyonlarında Bar Kod Teknolojisinin nasıl kullanıldığına yerverilirken bu operasyonların RFID Teknolojisi ile nasıl iyileseceği de anlatılıyor.Böylece insana daha az ihtiyaç duyan RFID Teknolojisi ile Bar Kod Teknolojisininarasındaki operasyondaki farklarına değiniliyor.
Özet (Çeviri)
When today?s changing and developing conditions are taken into account, we see thatcustomer needs change rapidly as well. The only way to survive in these diffucultconditions is to foresee the needs of customers and meet these needs as quickly aspossible with minimum expense. That?s why businesses want to make their supplychains more effective. In this way, the determination of needs, the supply of feedstockand semi-finished products, the warehouse and expedition of the products in time willbe possible. All these results will not only make the businesses advantegous againsttheir rivals but also increase the satisfaction of the customers.Stock, warehouse and distribution operations have a great importance in supply-chain,therefore, the efficiency of these operations directly affect all the chains of supplychain.Various information technologies are used in stock, warehouse and generalsupply-chain operations. Of all these technologies, Barcode Technology has providedthe traceability of warehouse and distribution operations and made an importantcontribution to the effective supply-chain management. However, today?s growingconditions make this technology inadequate to meet the needs. In warehouse operations,products are placed on shelves after their barcodes have been read and the orders can befulfilled in by scanning the barcodes of all the products. Similarly, the products indistribution operations are scanned at each point, which make the process traceable. Onthe other hand, all these operations slow down the general process and it may includesome mistakes since the barcode technology requires the use of human. At this point, amore advanced information technology is needed. RFID technology comes forwardhere.RFID technology make all the processes, especially stock and warehouse managementthat affects the supply chain the most, independent from human and minimizes humanerror. The application example at the end of thesis tells how barcode technology is usedin Horoz Logistics warehouse operations and how it can be developed by using RFIDtechnology. In this way, the differences between barcode technology and RFIDtechnology that needs less human power can be seen clearly.