Üslubun kısıtlayıcı kılavuzluğunun terki: Mimarlık bilgi alanını performans olarak okuma denemesi
Relinquishment of style's restrictive guidance: An attempt to read architectural infoscape as performance
  1. Tez No: 329651
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANJU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, üslubun sınıflandırıcı bir araç olarak mimarlık bilgi alanında kullanımını problem edinmektedir. Üslubun başlıca temellendiricisi olarak rol oynayan form kavramının mimarlık bilgi alanı üzerindeki belirleyiciliğini inceleyerek, üslup kavramının günümüz mimarlık ortamında geçersizleştiğini öne sürmektedir. Bu öneri ancak mimarlık bilgi alanının her an çoğalan izleklerle genişlediğine dair kabulle mümkündür. Bu anlamda bir örnek oluşturması açısından formsuzluk, performans ve türevlenebilirlik durumları üzerinden bir kavramsal çerçeve oluşturulması denenmiştir. Bu denemenin yapılabilmesi için her üç durumun ne anlamda ele alındıkları ve birbirleriyle ilişkilenme biçimleri ortaya koyulmuştur. Özellikle türevlenebilirlik durumunun son yıllarda öne sürülmüş tasarlama ve düşünme izleklerinde göz önüne alınan ve ıskalanan potansiyeli irdelenmiştir. Bu durumda tezin amacı, mimarlık bilgi alanındaki dinamiklerin üslup gibi çok daha farklı bir arkaplana sahip, indirgeyici ve/veya kısıtlayıcı araçlarla ele alınması kolaylığına düşülmemesiyle mümkünlüğünün vurgulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Thesis delves into issues of usage of style as a classifier tool within architectural infoscape. By investigating the major establisher role of form notion within architectural infoscape, it asserts that notion of style is invalidated in contemporary architectural atmosphere. However, making this proposal is only possible with an assent that recognizes architectural infoscape as a broadening entity continually. In this sense, it is attempted to create an instance of a theoritical frame over informé, performance and generativity affairs. In order to make this theoritical frame attempt possible, these three notions are discussed within their own means and are theorized with their possible relationships to each other. Possible potentials of the generativity notion, especially in in terms of design thinking and design approaches has been overlooked in recent past. This study proposes that it is inappropriate to evaluate architectural infoscape through the instrumentality of restrictive tools that have entire different backgrounds such as style and form. In this point of view, main goal of thesis is to underline the significance of considering architectural infoscape and its various dynamics.