Römorklu çekicilerde frenleme performansı
Braking performance of trucks with trailer
- Tez No: 329649
- Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üç değişik araç kombinasyonunda süspansiyon körükleri üzerinden basınç değerleri okunup daha sonra bu basınç değerleri ilgili körük üreticisinin vermiş olduğu basınç kuvvet dönüşümü formülleri yardımıyla her bir tekerlek grubuna gelen yükler hesaplanıp bu yükler optimum frenleme performansı değerlerini bulabilmek için kullanılmaktadır. İlk olarak çekici-tek dingilli yarı römork, ikinci olarak çekici-çift dingilli yarı römork ve son olarak çekici-tek dingilli yarı römork-tam römork kombinasyonları incelenmiştir. 9 değişik yük senaryosunda optimum frenlemeyi yapabilmek için teker grubuna uygulanması gereken ters sürtünme kuvvetleri bulunmaktadır. Hesaplamalardan elde edilen değerler grafikler yardımıyla gösterilmiştir. Tasarımda çekici ve römorkun ağırlığı, ağırlık merkezleri gibi belirli kabuller belirlenmiştir. EES programının yardımı ile yazdığımız program sürekli güncellenen verilerle beslendiğinde üç değişik araç kombinasyonu ve her değişken yol durumu için (ıslak-kuru, viraj?vs.) optimum frenleme kuvvetlerini hesaplayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Pressure values were measured from suspension?s air bag for three different types of truck-trailer combination to calculate every axles load distribution which were used to calculate optimum braking forces with the given pressure-force formulas by air pad manufacturer. Firstly three-axle tractor-trailer combination, secondly trailer with walking beam suspension and finally two-axle tractor, single-axle semitrailer and double-axle trailer combination were studied. Opposite friction forces were calculated to make optimum braking in 9 different load scenario. Calculated values were shown by graphics in thesis.Some assumptions were admitted such as truck?s and trailer?s weight, location of the center of gravity etc.If we fed the program which was written by EES with updated parameter, we can calculate optimum braking forces in every vehicle combination and every variable road conditions such as wet, dry, curve?etc.