İzole nötron yıldızlarının T-tSNR yaş uyuşmazlığı problemine bağlı evrimi
Evolution of isolated neutron stars based on the T-tSNR age discrepancy problem
- Tez No: 329652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT, DOÇ. DR. AŞKIN ANKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İzole nötron yıldızlarının manyetik alanlarının doğasının ve evriminin anlaşılması için pek çok çalışma yapılmıştır. Çünkü bu derece büyük manyetik alanları laboratuvar ortamında elde etmek mümkün değildir. Radyo pulsarlarının manyetik alanları 10^12-10^13 G mertebesinde, magnetarlarınki ise 10^14-10^15 G mertebesindedir. Bu yüzden bu kadar yüksek manyetik alanların fiziğinin anlaşılması özellikle astrofizik için önemli bir problemdir.Bu problemi süpernova kalıntılarına fiziksel olarak bağlı izole pulsarları inceleyerek tartıştık. Pulsarların karakteristik yaşları ve fiziksel olarak bağlı oldukları süpernova kalıntılarının ölçülen yaşları arasında çok büyük fark olan bir grup izole X-ışını ve/veya radyo pulsarı inceledik. Ankay vd. tarafından [8] yapılan daha önceki bir çalışmada 1E 1207.4-5209 gibi, evrimleri sürecinde baskın etki olarak B-bozunması gösteren başka genç pulsarlar olduğu gösterilmiştir. Radyo pulsarlara kıyasla bu tip pulsarlarda manyetik dipol ışıma torku çok etkili değildir ve karakteristik bozunma zamanları yaklaşık olarak 1000 yıl mertebesindedir. Bu pulsarlar için periyodun, periyodun zamanla değişimine bağlı grafiğinde basit evrim çizgileri önerildi ve bu yeni sınıf nötron yıldızları için olası fiziksel yorumlar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Many studies has been made on the nature and the evolution of magnetic fields of isolated neutron stars while it is not possible to reach such high magnetic fields in laboratories. Radio pulsars have magnetic fields on the order of magnitude 10^12-10^13 G while magnetars have higher magnetic fields on the order of magnitude 10^14-10^15 G. That is why it is an important question to find out the physics of such high magnetic fields, especially in astrophysics. We discuss this problem in relation to isolated pulsars which are physically connected to SNRs. We examine the evolution of a sample of isolated X-ray and/or radio pulsars for which there are huge differences between the characteristic pulsar ages and the measured supernova ages which they are physically connected to. Based on a previous work by Ankay et al. [8] on the X-ray pulsar 1E 1207.4-5209 we show that there are some other young isolated X-ray pulsars which show B-decay as the predominant effect throughout their evolution. As compared to ordinary radio pulsars the magnetodipole radiation torques are not so effective for such pulsars and the characteristic decay times are significantly shorter (about 3 orders of magnitude). We propose simple evolutionary tracks and possible physical interpretations for this new class of neutron stars.