Kurtarma gemilerinde elektromagnetik girişim haritasının çıkarılması
Electromagnetic interference (EMI) mapping of the search and rescue vessels
  1. Tez No: 329653
  2. Yazar: UMUT ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kurtarma Gemileri, ağır deniz koşullarında görev yapabilecek şekilde tasarlanmış, denizde can ve mal emniyetini sağlayan gemilerdir. Görevleri gereği; HF-VHF telsizler, radarlar, uydu telefonları, radyo yön-bulucular, IFF gibi elektromanyetik (EM) emisyon yayan cihazları barındırmaktadırlar. Bu sistemlerin etkin kullanılabilmesi amacıyla, antenlerinin gemi dış bölümlerinde birbirlerine elektromanyetik girişimde (EMI) bulunmayacak şekilde yerleştirilmeleri ve uluslararası standartlar (IEEE C.95, MIL-STD 464A) doğrultusunda uyumlulukları sağlanmalıdır. Bu çalışmada; prototip bir CAD modeli üzerinde yerleşimi planlanan HF, VHF telsizleri, uydu haberleşme cihazları ve seyir radarlarının EMI haritası çıkarılarak, antenlerinin gerçekleştireceği kuplajlar belirlenmiştir. Sonuç olarak optimum anten yerleşim modeli oluşturulup; personel, yakıt ve mühimmat güvenliğini tesis edici kriterler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Search and Rescue (SAR) vessels are designed to perform search and rescue missions under heavy sea conditions and provide life and property safety. According to their specific mission, SAR ships contain Electromagnetic Emitting instruments like HF-VHF Radios, Navigational Radars, Satellite Communication Units,Radio Direction Finders and IFF. As to efficiently operate those instruments, they should be placed according to national and internation EMC standards (NATO MIL STD-464A, IEEE C.95) at the board of the vessel without creating any EMI between each other and surrounding systems. In this thesis, EMI mapping of HF-VHF Radios, Navigational Radars and Satellite Communication Units over a reference CAD model is created and coupling occured between antennas is calculated. In the conclusion optimum antenna mapping is created and criterias that obtain personnel, fuel and ordnance safety is identified.