Ahşap platform çerçeve yapıların yatay kuvvetler karşısındaki davranışları ve alınması gereken önlemler
The attitudes of timber platform frame structures against the lateral forces and precautions to be taken
- Tez No: 329660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Dünyada birçok ülke tarafından yaygın olarak kullanılan ahşap yapılar, Türkiye'de de çok uzun süre kullanılmıştır. Ancak ormanların azalması, nitelikli ağaç bulunamaması ve gelişen teknolojiye bağlı olarak yapı sektörüne daha nitelikli ve ucuz malzemelerin girmesiyle, Türkiye'deki ahşap yapılar yerini betonarme ve çelik yapılara bırakmıştır. 1999 yılında meydana gelen; birçok kişinin yaşamını yitirmesine ve ekonomik kayıplara neden olan yıkıcı depremler sonrasında, alternatif yapım sistemleri arayışına gidilmiştir. Bu arayış sonucunda, yatay kuvvet etkilerine karşı daha dayanıklı olan ahşap yapım sisteminin önemi anlaşılmış ve ahşap yapılara geri dönüş başlamıştır. Günümüzde, Türkiye'de ahşap konut üretimi yapan birçok firma kurulmuştur.Yatay kuvvet etkilerine karşı dayanıklı olarak kabul edilen ahşap yapıların, deprem ve rüzgâr kuvvetleri karşısındaki davranışları, yapıda oluşabilecek hasarlar ve bu hasarların oluşmaması için alınabilecek önlemler kapsamlı olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile sağlıklı ahşap yapı üretmek için; tasarım, uygulama ve denetim aşamalarında, uyulması gereken kuralları belirleyen bir kaynak oluşturmak amaçlanmaktadır.Bu doğrultuda yapılan çalışmanın giriş bölümünde, konuya hazırlayıcı bilgiler verilerek çalışmanın amacına ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümünde, ahşap yapılarla ilgili yürürlükte olan yönetmeliklere değinilmiş ve ahşap yapım sistemleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, yapılara etki eden deprem ve rüzgâr kuvvetlerine değinilmiş, sonrasında ahşap yapıların deprem ve rüzgâr kuvvetleri karşısındaki davranışları ve ahşap platform çerçeve yapılarda oluşan hasarlardan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, ahşap platform çerçeve yapılarda kullanılan ağaç ürünlerine ve birleştirme elemanlarına değinilmiştir. Bölümün devamında ise, ahşap platform çerçeve yapılarda, yatay kuvvet etkilerine bağlı olarak oluşan hasarların engellenebilmesi için alınması gereken önlemlerden ve uyulması gereken kurallardan bahsedilmiştir. Tezin son bölümünde ise, elde edilen veriler doğrultusunda sonucu varılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wooden structures, which are commonly used in many countries around the world, have also been utilized in Turkey for many years. Deforestation, lack of fit trees, and the introduction of higher quality and inexpensive materials due to technological developments to the construction sector, are the reasons behind why wooden structures in Turkey have been replaced by reinforced concrete and steel structures. Following the destructive earthquake of 1999, which resulted in vast fatalities and immense economic losses, led to a search for alternative construction systems. The result first led to the confirmation of the importance of timber structures, which are more durable to the effects of lateral forces. It then progressed to the formation of companies producing said structures.Timber structures are prevalently known to withstand lateral movements. However, their behavior to earthquakes and winds, and the resulting consequences are unknown. The aim of this study is to create generally accepted standards in design, application, and control.Within this framework, the first chapter of this reading will introduce preliminary information, followed by the purpose and importance of the study. The second section of the study will provide insight to current standards applied to timber constructions and timber construction designs. The third section of the study will iterate the effect of winds and earthquakes on timber platform frame structures and their consequences. Within the fifth section of the study, details in regard to the standards that need to be applied to overcome the destructive effect of lateral movements will be mentioned. The last chapter will notate findings and suggestions.