TNT'nin duyarsızlaştırılmasında nano vanadyum pentaoksit (V2O5)'in etkisinin incelenmesi
Effect of nano vanadium pentaoxide (V2O5) particles in desensitization of TNT
  1. Tez No: 329679
  2. Yazar: ARİF HIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA, YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN AVCIATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Patlayıcılar; ani bir reaksiyon sonucu ortama yüksek miktarda ısı ve gaz açığa çıkaran maddelerdir. Genellikle tahrip edici ve askeri amaçlar için kullanılırlar. Bilinen en eski patlayıcı, günümüzde de havai fişeklerde kullanılan kara baruttur. Roket, füze vb. mühimmat sistemlerinin kolay depolanması, taşınması, cephede maruz kaldığı etkiler ve kullanımı durumlarında yangına, mermi çarpmasına, çevresindeki patlamalara vb. etkilere karşı çevreye ve askeri personele zarar vermemesi isteği duyarsız mühimmat kavramını ortaya çıkarmıştır [1].Duyarsız mühimmat kavramı; istenildiğinde güvenilir bir şekilde tam performans gösterebilen, kullanıma hazır bulunan ve operasyonel ihtiyaçları karşılayan; kazara ateşlenme ihtimali azaltılmış, cephede ve herhangi bir kaza durumunda ortaya çıkan tehditlerin silah platformlarında, lojistik sistemlerde ve askeri personelde oluşturabileceği muhtemel hasarı azaltılmış mühimmatlardır. Modern ordularda hem iyi termal kararlılığı sahip, darbe ve şoklara karşı duyarsız olan hem de yüksek performansa sahip patlayıcılara son derece ihtiyaç vardır [1].Yüksek performans elde etme amacı, askeri savaş başlıklarında kullanımı bulunan patlayıcı bileşenler alanındaki çalışmaların arkasında itici güç olarak yıllardır bulunmaktadır. Yüksek patlayıcıların düştüğü tehlikeli durumlar genel olarak 3 başlıkta toplanır: en sık olanı darbe ile alevlenme, ikincisi termal ısınma ve üçüncüsü de şoklardır. Patlayıcıların fiziksel, kimyasal ve elektriksel etkilere maruz kalması sonucu oluşturduğu bu olumsuzluklar patlayıcıların duyarsızlaştırılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.Birçok ülke askeri ve özel ortaklıklı kurum ve kuruluşlar tarafından var olan patlayıcı envanterinin duyarsızlaştırılması ve yeni nesil duyarsız patlayıcıların elde edilmesi titizlikle ve önemle yürütülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti de ülke çıkarlarını gözeterek bu konuda çalışmalarını hızlandırmalı ve sonuç alınabilecek şekilde bu konudaki araştırmalarını yoğunlaştırması hayati öneme sahiptir. Aksi takdirde hem askeri açıdan geri kalacak hem de oluşabilecek kazalarda büyük kayıplara sahip olabilecektir.Ayrıca 2000'li yılların teknolojik gelişmelerinde büyük öneme sahip olan ve gelecek yılların en önemli araştırma alanlarından birisi olacak nanoteknoloji yeni nesil, daha etkili ve kompleks askeri ürünlerin geliştirilmesinde yavaşta olsa kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde var olan nanoteknolojik gelişimler ışığında elde edilen bilgiler nano yapıya sahip ürünlerin üstün özelliklerini(iletim özellikleri; momentum, enerji ve kütle) ortaya çıkarmış ve bu üstün özelliklerin kullanılmaya başlandığı en önemli alanlardan biriside askeri yeni nesil ürün geliştirilmesidir.Bu çalışmada TNT'nin nano vanadyum pentaoksit ve diğer katkı maddeleri ile hazırlanan karışımları hazırlanmış ve bu karışımların darbe hassasiyetleri ölçülmüştür. Yapılan ölçümler sonucunda hazırladığımız karışımların darbe hassasiyetleri saf TNT ve Barutsan TNT'sine göre darbelere karşı daha duyarsız olmuşur.
Özet (Çeviri)
Explosives are substances which reveal a large amount of heat and gas to environment as result of a sudden reaction.They are usually used with the aim of demolition and military.Black powder is known the oldest explosive and it is stil used in fireworks. Easy storage and transportation of munition systems such as rocket or missile etc. and effect of exposure in front line, in case of usage against fire, impact of bullet and effect of explosion around at least desire to harm to the environment and military personel caused to appear concept of insensitive munition [1].Insensitive munition concept is the munition that can able to cause full performance safely on demand, ready to use, satisfy operational purposes, reduced probability of ignition accidentally and reduced of probable damages of threats that will able to cause against weapon platforms, logistic systems and military personal in front line or in any case of accident. Modern armies need explosives that have both good thermal stability, impact and shock insensitive and as well as extremely high performance [1].High performance has been for many years the driving force behind research in the field of explosive compounds for use in military warheads. High explosives, dangerous situations that fall generally collected in three chapters: the first one flaming with impact, the second one is thermal heating and the third one is the shock.Desensitization of existing stock of explosive and to produce new generation insensitive munitions are performed selectively and importantly by lots of countries? armies, institutions and organizations, which have special partnership. Republic of Turkey has to speed up studies in this area for preserving national interest and it is really critical importance to ratched up studies in this area.Also Nanotechnology, which has great importance on technologic development of 2000s and will be one of the most important research areas in future has been started using on development of more effective and complex military products. Informations, which get in the light of existing nanotechnologic developments at present time reveal great properties (conduction properties; momentum, energy and mass) of nanostructured products and one of the most important area started using these great properties is developing new generation military product.In this study, We prepared mixtures of TNT with nano vanadium pentaoxide particles and other added substances and impact sensitivies of these mixtures were measured. As a result of performed measurements, impact sensitivies of our prepared mixtures are beter than pure TNT and TNT of BARUTSAN.