Travmatik omurga yaralanmalarında yapılan tedavi ile ligamanlar ve kifoz açısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between ligamentous and kyphosis angle after treatment of traumatic vertebrae injury
- Tez No: 329698
- Danışmanlar: PROF. CÜNEYT TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada torakolomber travmalı hastalarda gelişen kifotik açılanmanın operasyon sonrası kontrollerinde ölçülen kifotik açılanma ile birlikte değerlendirilerek yapılan cerrahinin etkinliğinin karşılaştırılması ve anterior girişimin hangi hastalara ilk etapta yapılması gerektiğini saptamak hedeflendi.HASTALAR VE YÖNTEM: Manisa Celal Bayar Üniversite hastanesi Beyin ve Sinir cerrahisi kliniğinde 2007 Ocak 2012 Ocak tarihleri arasında travma sonrası omurga yaralanması ile başvuran ve cerrahi yapılarak tedavi edilen poliklinik takipleri olan yirmi dokuz(29) hasta yerel etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya alındı . Hastaların preoperatif ve postoperatif muayeneleri direkt grafi , bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans görüntüleri incelendi.BULGULAR: Hastaların 19'u erkek 10'u kadın toplam sayı 29 idi. 29 hastalık grubumuzda Torakolomber bileşkede T11 kırığı olan 3 hasta , T12 kırığı olan 5 hasta, L1 kırığı olan 8 hasta, L2 kırığı olan 7 hasta tesbit edildi. İncelenen 29 hastadan 18'ine sadece posterior cerrahi, 11'ine posterior ve anterior cerrahi birlikte uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmede her iki grup arasında yaş açısından anlamlı fark yoktu yaşlar benzer olarak bulundu. Hastaların takip süreleri toplamda 20,62 ay olarak bulundu ,Cerrahi gruplar arasında yapılan değerlendirmede sadece posterior cerrahi (ort:13,67) yapılan grup ile posterior ve anterior cerrahinin(ort:32,00) birlikte yapıldığı grup arasında takip sürelerinde istatiksel olarak anlamlı fark tesbit edilmedi. İki cerrahi grup arasında hastaların VKİ'lerine göre dağılımlarında anlamlı fark olmadığı istatistiksel olarak görüldü. Hastalara yapılan cerrahi öncesi ve sonrası lateral direkt grafi kullanarak yapılan sagital indeks karşılaştırması yapıldı her iki grupta düzelme yönünde değişiklik saptandı gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.TARTIŞMA: Temel de yük paylaşım teorisini kullanarak ,önkolon hasarı ciddi olmayan hastalara tercih ettiğimiz sadece posterior cerrahi de sonuçlarımız sağlanan Sİ ve ASIA değerlerinde ki değişiklik ile doğru kurgu olduğunu göstermektedir. Kombine cerrahinin tercih edildiği grup ise temelde ön kolonun ve anterior longitudinal ligamanın hasarlı olduğu ve yüksek kifotik açılanmanın mevcut olduğu grup idi. Kombine cerrahi ile ön kolon desteği yapılan bu grupta sağlanan SI ve ASIA değerleri takip süresince korunmuştur. Kliniğimizde bu cerrahi yöntem uygulanırken literatürde yayınlanan komplikasyonlar görülmedi. Cerrahi deneyim gerektiren bir yöntem olsa da ön kolon desteği gerektiren anterior longitudinal ligaman hasarı ve kifotik açılanması olan hastalarda daha çok tercih edilmesi ve böylece daha fazla fonksiyonel segmental ünitenin korunması gerektiği fikrindeyiz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, traumatic thoracolumbar kyphotic angulations which developed after trauma were measured and evaluated pre and postoperatively. We aimed to determine comparison of the efficacy of surgery and in which patients anterior approach should be done firstly.MATERIALS AND METHOD: Twenty-nine patients who were operated for spine injury between January 2007- January 2012 in Celal Bayar University School of Medicine Department of Neurosurgery evaluated in this study after obtaining approval from the local ethics committee . Nineteen of 29 were male and 10 of 29 were female. Preoperative and postoperative x-rays, computed tomography and magnetic resonance images were evaluated.RESULTS: Nineteen of 29 were male and 10 of 29 were female. Three of 29 patients had thoracic 11 fracture, 5 of 29 patients had thoracic 12 fracture, 8 of 29 patients had lumbar 1 fracture and other 7 of 29 patients had lumbar 2 fracture. While 18 of 29 patients treated with posterior surgical approach, 11 of 29 patients treated with combine anterior and posterior surgical approach. There was no statistically significance between two groups in terms of age. Total follow-up period of the patients was found to be 20-62 months. Follow-up time was no statistically significance between only posterior surgery group and combine anterior and posterior surgery group. The mean time for only posterior surgery group and combine anterior and posterior surgery group were consequtively (13,67-32,00) The distribution of patients according to their BMI there was no statistically significant difference between the two surgical groups. Sagittal index were compared by using lateral plain radiographs of patients before and after surgery. Changes in the direction of improvement was found in both groups but there was no statistically significant difference between the groups.DISCUSSION: Basically by using the load sharing theory, in patients with non-serious front column injury we preferred only posterior surgery and the results provided by the amendment values of SI and ASIA show that the right-fiction. Combine surgery group is preferably applied to front column injury presented with high kyphotic angulation. In Combined surgery group with supportion of front column provided by the SI and ASIA maintained throughout follow-up.Surgical complications which published in the literature for this method were not seen in our clinic. Although this method requires surgical experience may be preferred in patients who require front column support.