Astımlı çocuklarda sağ ventrikül fonksiyonları ve vasküler epitel arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluate the relationship between vascular epithelium and right ventricular function in children with asthma
  1. Tez No: 329699
  2. Yazar: BERTAN KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Astım, havayollarının birçok inflamatuar hücre ve medyatörlerin rol oynadığı kronik inflamatuar bir hastalığıdır.Astımlı hastalarda salgılanan sitokinler ve değişik mediatörler nedeniyle pulmoner vazokonstrüksiyon ,bronkokonstrüksiyon gelişmekte , havayolu ve vasküler epitelde proliferasyon ortaya çıkmaktadır.Bu hasara neden olan sitokinlerin başında endotelin ve PDGF gelmektedir. Sonuç olarak astımlı hastalarda pulmoner hipertansiyon ve kardiak fonksiyonlarda etkilenmeler ortaya çıkabilmektedir. Akut astım atağı sırasında sağ ventrikül disfonksiyonu atağın ciddiyeti ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Akut astım atağında doku doppler ekokardiyografi yapılması ile hastalarda ventrikul fonksiyonunda meydana gelebilecek degişiklerin saptanması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada toplam 80 hasta incelendi. Ağır ve orta astım atağı olan hastaların ortalama pulmoner arter basınçları hafif astımlı gruba göre yüksek olduğu gözlendi. Ekshale hava örneklerinde değerlendirilen Endotelin-1 ve PDGF-BB ağır astım ataklı grupta diğer gruplara göre yüksek oranda saptanıldı. Ortalama pulmoner arter basıncı artması ile inflamatuar sitokinlerin astım atağı ile doğru orantılı olarak yüksek olduğunu ve noninvaziv yöntemler ekokardiyografi, doppler ekokardiyografi ve yoğunlaştırılmış nefes havasının kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease of airways in which numerous inflammatory cells and mediators have some role.İn Asthmatic patients secreted cytokines and various mediators due to pulmonary vasoconstriction,bronchoconstriction in developing airway epithelium and vascular proliferation occurs. Endothelin and PDGF plays an important role in the tissue damage. As a result of pulmonary hypertension and cardiac function weakening may occur in patients with asthma.The tissue Doppler echocardiographic study showed right ventricular dysfunction that is positively correlated with the severity of asthma. Acute asthma attack may occur in ventricular function in patients with tissue Dopplerechocardiography done is to detect changes.İn this study includes 80 asthmatic children. Patients with severe and moderate asthma attacks mean pulmonary artery pressures were higher in the group with mild asthma. Exhaled air samples evaluated endothelin-1 and PDGF-BB compared with the group with severe asthma exacerbations was higher than the other groups. Mean pulmonary artery pressure in direct proportion with the increase in inflammatory cytokines were significantly higher asthma attacks and Echocardiography, Doppler echocardiography end EBC can be used as a noninvasive alternative to the invasive procedures. It can also be used in the future studies