Deneysel spinal kord travma modelinde aloperine'nin anti-enflamatuvar ve anti-oksidatif özelliklerinin spinal hasar üzerine etkisi
The effect of anti-inflammatory and anti-oxidative characteristics of aloperine on spinal injury in experimental spinal cord trauma model
- Tez No: 622239
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KOCAOĞULLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç:Bu çalışmada, Aloperine'nin anti-enflamatuvar ve anti-oksidatif özelliklerinin spinal kord travma modelinde etkilerini araştırdık. Gereç ve Metod: 36 Wistar Albino cinsi sıçan 4 ayrı grupta randomize edildi. Spinal kord yaralanması ağırlık düşme modeli ile uygulandı. Grup 1, sham grubu seçildi ve deneyin 7. Gününde kan ve doku örnekleri alındı. Grup 2, sıçanlara ilk gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürme ile kord hasarı oluşturuldu. Deneyin 7. Gününde kan ve doku örnekleri alındı. Grup 3, sıçanlara ilk gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürme ile kord hasarı oluşturuldu. İntraperitoneal 50 mg / kg % 0.9 serum fizyolojik uygulandı. Deneyin 7. gününde kan ve doku örnekleri alındı. Grup 4, sıçanlara ilk gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürme ile kord hasarı oluşturuldu. 150 mg / kg aloperin intraperitoneal olarak uygulandı. Deneyin 7. gününde kan ve doku örnekleri alındı. Deneyin 7. gününde kan ve doku örnekleri alındı. Drummond Moore testi ve eğik düzlem testi anestezi öncesinde, deneyin 1. ve 7. Günlerinde sıçanların alt ekstremite motor değerlendirmesi için uygulandı. Sıçanların kan ve spinal kord doku interlökin 6, interlökin 10, 8-hidroksi-deoksiguanozin, Glutatyon peroxidaz, TAS (total antioksidan durumu), TOS (total oksidatif stres) düzeyleri N.E.Ü Tıbbi Biyokimya Araştırma Departmanında enzim bağlı immünosorbent deneyi (ELISA) kullanılarak elde edildi. N.E.Ü Tıbbi Embriyoloji ve Histoloji Araştırma Departmanında, sıçanlardan elde edilen hemikord kesitleri hematoksilen eozin boyama ve histokimyasal MTK boyama kullanılarak ışık mikroskobu altında incelendi, gözlemlenen patolojiler Malinowsky ve ark. tarafından belirlenen skorlamaya göre sınıflandırıldı ve ayrıca Tunnel metodu kullanılarak değerlendirildi. iii Bulgular:Bu çalışmada, spinal kord travması oluşturulan sıçanlarda aloperine uygulanmasının, tedavi uygulanmayan kord hasarı oluşturulmuş ve kord hasarı oluşturulup SF uygulanması yapılmış sıçanlara göre, inflamatuar sitokin olan IL-6 ve oksidatif stres göstergesi olan 8-OHG seviyesinde anlamlı olarak azalma, anti-enflamatuvar sitokin olan IL-10 seviyesinde anlamlı yükseklik sağladığı tespit edilmiştir. Travma sonrası oluşan oksidatif stres düzeyleri karşılaştırıldığında, Aloperine tedavisi uygulanan spinal kord hasarlı sıçanlarda glutatyon peroksidaz enziminde anlamlı yükselme total oksidan seviyesinde anlamlı düşüş ve total anti-oksidan seviyesinde anlamlı yükselme saptanmıştır. Serum değerlerinde saptanan bu değerler doku düzeyinde yapılan çalışma ile teyit edilmiştir. Eğik düzlem testinde grubların eğik düzlemde 5 sn süreyle durabildikleri açıları değerlendirilmiş ve karşılaştırma sonrasında aloperin verilen grupta grup 2 ve grup 3'den anlamlı olarak daha yüksek açı değerlerine sahip olduğu gösterildi. Deneklerin Drummond-Moore skorlaması ile nörolojik muayeneleri kıyaslandığında Aloperine verilen grup 4'ün grup 2 ve grup 3'den anlamlı olarak yüksek değerlere sahip olduğu, grup 1'den ise anlamlı olarak daha düşük değere sahip olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen biyokimyasal, histopatolojik ve nörolojik değerlendirme sonuçlarına göre, spinal kord yaralanmalarında aloperin anti-enflamatuvar, anti-oksidan ve anti-apoptotik etkinlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the effects of anti-inflamatory and anti-oxidative characteristics of aloperine on spinal injury in spinal cord trauma model Material and methods: 36 Wistar albino rats were randomized into 4 groups. Spinal cordinjury was performed with weight drop model. Group 1, sham group was selected and blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 2, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 3, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. Intraperitoneal 50 mg / kg 0.9% SF was administered. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 4, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. 150 mg / kg aloperine was administered intraperitoneally. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 4, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. 150 mg / kg aloperine was administered intraperitoneally. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment.Drummond Moore test and inclined plane test were performed for the lower extremity motor examinations of rats before anesthesia on the 1st and 7th days of the experiment. Interleukin 6, interleukin 10, 8-hidroksi-deoksiguanozin, Glutathione peroxidase, TAS (total antioxidant status), TOS (total oxidative stress)levels from spinal cord tissue and blood v obtained from rats performed with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method in the Department of Medical Biochemistry Research. In the Department of Medical Embriology and HystologyResearch hemicord sections obtained from rats were examined under light microscope using hematoxylin eosin staining and histochemical MTK staining and the pathologies observed were classified according to the scoring defined by Malinowsky et al.Apoptosis was also evaluated using Tunel method. Results:In this study, it has been shown that IL-6 (an inflammatory cytokine) and 8-OHG levels (an oxidative stress indicator)decreased and IL-10 levels (an anti-inflammatory cytokine)increased significantly after application of aloperine in rats with spinal cord trauma, compared to application of SF and untreated rats with spinal cord trauma. When comparing oxidative stress levels after trauma, a significant increase in glutathione peroxidase enzyme and total anti-oxidant levels and a significant decrease in total oxidant level were found in spinal cord damaged rats treated with aloperine.These values determined in serum values were confirmed by the study at the tissue level.In the inclined plane test, the angles of the groups that can stand on the inclined plane for 5 seconds were evaluated and after comparison, aloperin group was shown to have significantly higher angle values than the group 2 and 3.When the subjects' Drummond-Moore scoring and neurological examinations were compared, it was seen that aloperine applied group 4 had significantly higher values than group 2 and group 3, and significantly lower than group 1. Conclusion:Based on the biochemical, histopathological and neurological examination results obtained from our study, aloperine shows antiinflammatory, antioxidant and antiapoptotic efficacy on spinal cord injury.